Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

0

Limon suyu, hazırlaması son derece pratik ve sağlıklı bir içecektir. Güne başlarken limon suyu suyu tüketmek vücudu temizler ve zindelik kazandırır. Limon suyu bir bardak suya yarım limon sıkarak elde edilebilir. Kahvaltıdan 15- 30 dk kadar önce tüketmek vücuda büyük yarar sağlar. Limon suyunun vücuda sağladığı faydalar da şu şekildedir:

Limon suyu, içerdiği c vitamini bakımından bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve özellikle gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. C vitamini seviyesi özellikle stresli günlerde düştüğünden, bu günlerde tüketilmesi daha çok fayda sağlayabilir.

Limon suyu mide özsuyuna benzeyen yapısı gereği sindirime de yardımcı olmaktadır. Şişkinliğe, hazımsızlığa ve mide ekşimesine karşı da etkilidir.

Bunların yanı sıra limon suyu içeriğindeki antioksidanlarla deride yenilenme sağlar ve akne oluşumunu engeller, içeriğindeki pektin adı verilen lif sayesinde tokluk hissi verir, asidik yapısı ile vücuda katıldığında pH seviyesini yükseltici bir etki gösterir, antiseptik özelliğiyle idrar yollarını ve nefesi temizler, içeriğindeki potasyum nedeniyle beynin ve sinir hücrelerinin çalışmalarına yardımcı olup kan basıncını düzenler, vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur, aynı zamanda öd oluşumunu destekleyerek karaciğeri temizler ve uyarır, ürik asidin vücuttan atılmasını sağlayarak eklemlerde oluşan ağrıları azaltır, göz sağlığını koruyup kimi göz hastalıklarının giderilmesine yardımcı olur, eğer fiziksel olarak yorucu bir hayatınız varsa gün içerisinde sarfettiğiniz eforla oluşan tuz kaybını tekrar kazanmanızı sağlar, tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur, boğazlardaki iltihapları önleyici etkisi vardır ve daha fazla su içmenizi sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.