Makyaj Temizlemek Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

0

Makyaj, kesinlikle kadınların vazgeçilmezi. Ancak makyaj yapmak kadar, makyajı temizlemek de oldukça özen isteyen bir iş. Çoğu kez, özellikle gece geç saatlerde eve gelindiğinde, makyaj temizlemek zorunda olmak kadınların en çok canını sıkan şeylerden biri. Yine de, güzelliğinize ve sağlığınıza  gerçekten özen gösteriyorsanız, gece makyajla uyumanın cilde ne gibi zararlar verdiğini ve makyaj temizlemenin püf noktalarını öğrenmek için böyle buyurun.

1. Makyajınızı Temizlemeden Uyumayın

Güzellik sırlarının her zaman en başında hatırlatıldığı gibi, ne kadar yorgun olursanız olun, bir kereden bir şey olmaz, diye düşünmeyin ve makyajınızı mutlaka silin. Uyurken, cildiniz kendini yeniler ancak gözenekleriniz makyajla tıkanmışsa, nefes alamayan gözenekler kendini yenileyemez.

2. Cildinizde Kalıcı Hasarlar Oluşabilir

Makyajınızı silmeden uyumayı alışkanlık haline getirmişseniz, tıkanan gözenekleriniz nedeniyle cildinizde oluşabilecek sivilcelere, göz altı şişliklerine ve morluklarına ya da tabii ki çizgileri sorun etmiyorsunuz demektir.

3. Makyaj Temizleme Mendillerine Güvenmeyin

Makyaj temizleme mendilleri bu iş için en pratik yol gibi görünse de, aslında makyajınızı tam anlamıyla temizleyemezler. Sadece cildinizin yüzeyinde bulunan makyajı temizlerler ancak bu da etkili bir makyaj temizleme için yeterli değildir. Eğer makyaj temizleyici mendil kullanacaksınız, bunu sadece ilk adım olarak düşünün ve sonrasında yüzünüzü iyi bir temizleyici ile makyajdan tamamen arındırın.

4. Saçlarınızı Toplayın

Saç toplamanın makyaj temizlemekle ne ilgisi var, diye düşünebilirsiniz. Ancak makyaj temizlemeye başlamadan önce saçlarınızı sıkı bir atkuyruğu yaparsanız, saç çizginizi daha iyi fark edebilir ve özellikle bu gölgede yoğunlaşan makyajı daha rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

5. Yüzünüzü İki Kez Temizleyin

Makyajınızı temizleme işini iki aşamada yapmaya çalışın. İlk temizleme aşaması, sadece makyajınızı silerken, ikinci aşamada cildinizi tam anlamıyla temizlemiş olacaksınız. Ayrıca, yüzünüzü ikinci kez yıkadığınızda, bu işlem makyajdan arındırılmış ciltte masaj etkisi gösterecek ve kan dolaşımını arttırarak daha ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

6. Dudaklarınıza Öncelik Verin

Makyaj temizlemek, aşama aşama yapılması gereken bir işlemdir. Eğer makyaj temizlemeye dudaklarınızdan başlarsanız, açık ya da koyu renkli olsa da, rujunuzun tüm yüzünüze bulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle ilk önce rujunu çıkarmaya özen gösterin.

7. İkinci Olarak Gözlerinizi Temizleyin

Rujunuzu temizledikten sonra, göz makyajınıza geçebilirsiniz. Ancak çok hassas olan gözlerinizdeki ve göz çevrenizdeki makyajı temizlerken çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Kesinlikle ovalamayın. Yumuşak bir makyaj temizleme pamuğuna temizleyici losyonu dökerek, gözlerinizin üstünde bu pamuğu biraz bekletin. Bu işlem gözünüzdeki makyajı yumuşatarak çözünmesini sağlayacaktır. Daha sonra yumuşak hareketlerle göz makyajınızı silin.

8. Vazelini Deneyin

Eğer çok koyu renk göz makyajını temizlemekte zorlanıyorsanız, vazelin kullanmayı deneyin. Vazelinin en inatçı göz makyajında bile (suya dayanıklı maskaralar dahil) harikalar yarattığını göreceksiniz.

9. En Son Makyaj Bazını Temizleyin

Makyaj temizlemenin son aşaması, makyaj bazını temizlemektir. Makyaj temizleyicinizi yüzünüze uyguladıktan sonra hızlıca durulayın. Daha sonra bir tonikle cildinizi temizleyin ve son olarak nemlendirici yüz kreminizle cildinizi nemlendirin.

10. Buhardan Faydalanın

Eğer bu aşamalar da size yeterli görünmediyse, bir havluyu sıcak suyun içine daldırın. Birkaç saniye soğuttuktan sonra yüzünüze örtün. Oluşan buhar, gözeneklerinizi açarak, gözeneklerde kalmış olabilecek diğer makyaj kalıntılarının da temizlenmesinde yardımcı olacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.