Meditasyon: Derin Düşünme Sanatı

0

Meditasyon yüzyıllardır farklı öğretilerde var olan bir tekniktir. Budist geleneğinde tasavvufi gelenekte insanoğlunun kendini bulma çabasına dayanır. Tekniği ve yapılışı kültürlere göre farklı olmakla birlikte hepsinin temelinde yatan öz hep aynıdır. Meditasyon tam olarak zihni boşaltma çabasıdır. Yani hiçbir şey düşünmeksizin düşünmeye çalışmaktır. Günlük yaşamın yoğunluğundan bunalan ve kaçmak isteyen bireyler için oldukça uygun bir yöntemdir meditasyon. Böylelikle içsel huzuru bularak sıkıntılardan kurtulabilirler.

Derin düşünme amaçlı yapılan bu çalışmaya bireyler ön yargılı olmamalılardır. Meditasyon yapan kişilerde sinirlilik ve öfke hali oldukça azalmaktadır. Meditasyon aşamalardan oluşmaktadır. Başlangıç aşamasında kişiler zihinlerini nasıl boşaltacaklarını öğrenerek işe başlarlar.

Meditasyona yeni başlayan bireyler ne yapmalıdır?

  • Öncelikle meditasyon bir konsantre olma halidir. Bunun için olabildiğince dış dünya ile bağlantı kurulmamalıdır. Derin düşünme esnasında sizi rahatsız edecek şeyleri saf dışı bırakmalısınız. Örneğin televizyon açık bırakılmamalı mümkünse telefonlarınızı kapatmalısınız.
  • Giyilen kıyafetler meditasyon için önemlidir zihninizi rahatlatmak istiyor iseniz sizi rahatsız edici dar kıyafetlerden kaçınmakta fayda var.
  • Meditasyon yapacağınız ortam karanlık olduğu takdirde konsantre olmanız daha kolay bir hale gelecektir.
  • Ortamda yakılan tütsü ve mumlar eşliğinde derinliğe ulaşmanız kısa sürede gerçekleşir.
  • Meditasyon yapmak için özellikle yeni başlayanlar sözsüz müzik tercih edebilirler. Ancak müzikler ağır enstrümanlar ile değil doğaya yakın sesler ile olmalıdır.
  • Ek olarak meditasyona başlamadan önce aşırı tok olmak aklınızı boşaltmayı zorlayacaktır. Uygulamaya başlamadan önce yeşil çay ise en ideal besin olacaktır. Kolay adapte olacak ve uyku halini ortadan kaldıracaktır.

 

Meditasyonda zaman sınırlaması var mıdır?

  • Meditasyon sanıldığı üzere kolay bir uygulama değildir. Konsantre olmak oldukça güçtür. Yeni başlayan bir kişinin derin düşünme süresi için 20 ile 30 dakika uygun zamanlar olacaktır.
  • Meditasyonu uzun süre yapan kişiler bu süreyi zaman içerisinde arttırabilmektedirler. Bunun yanında günlerce meditasyon yapan kişiler ise derin bir ruhani boyuta ulaşmışlardır.

Meditasyonu yaşam felsefesi haline getiren kişiler sinir öfke gibi duyguları kontrol altına almayı öğrenirler. İçinde bulunulan durumdan sürekli şikâyet eden kişilerde halden memnunluk gibi durumları ortaya çıkaracaktır. Hırs gibi duygular yerini farkındalık ve sevgiye bırakacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.