Mevsim Geçişlerinde Hangi Yorgan Ve Battaniyeler Kullanılmalı?

0

Yorgan ve battaniyeler özellikle kış günlerinin vazgeçilmez örtüleridir. Bu konuda mevsimlik olarak yorganlarını değiştirenlerin doğru ürünleri tercih etmeleri, kışın üşümeden yazında terlemeden yatmayı sağlar. Ancak kış ve yaz için yorgan ve battaniye seçimi yapmak kolay olsa da, mevsim geçişlerinde hava sıcaklığının belirsiz olması seçim yapmayı zorlaştırmaktadır. Bu noktada orta kalınlıkta olan yorgan ve battaniyeler tercih edilmeli ve yorgan içeriğinde bulunan malzemenin doğru seçilmesi gerekmektedir.

Yorgan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yorgan seçimi sadece mevsim soğuklukları göz önüne alınarak yapılmamalı, alerjik rahatsızlıklar varsa bu durum göz önüne alınarak yorgan ve battaniye seçimi yapılmalıdır. Astım ve bronşit gibi hastalığı olanların içeriği ipek olan yorganları tercih etmelidirler. Ayrıca çok fazla terletmeyen yapıda olmasından dolayı, mevsim geçişlerinde kullanılması en ideal yorgan çeşitlerinden biridir.

Battaniye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Soğuk kış akşamlarında otururken keyiflere eşlik eden battaniyeler, satın alma aşamasında pek çok noktaya özen göstermeyi gerektiriyor. Öncelikle kaliteli ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olması ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Ayrıca evin genel sıcaklığı da dikkate alınarak alınacak battaniyeye karar verilmelidir. Klasik battaniye çeşitlerinin yanı sıra son dönemde oldukça fazla çeşitte olan battaniyeler, mevsim geçişlerinde rahatlıkla sıcak tutacak özelliktedir. Kadife ve polar olan battaniyeler hafif olmalarından dolayı daha kullanışı bulunmaktadır. Ayrıca battaniye seçimi de yorgan seçimi gibi hassas bünyeye sahip olanların kendi sağlıklarına uygun nitelikte olan battaniyeleri tercih etmeleri gerekiyor. Yetişkinler için bu kurallar geçerli olduğu kadar, bebekler içinde yorgan ve battaniye alırken oldukça özenli olmak gerekiyor.

İlkbahar Aylarında Hangi Yorgan Ve Battaniye Kullanılmalı?

Kış mevsimi sonrasında yaza hazırlık niteliğinde olan ilkbahar mevsimi giyinme konusunda zorluk yaşatsa da, yorgan ve battaniye seçiminde de zorluk yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması ile birlikte yün yorgandan elyaf ya da pamuk yorgana geçiş yapılmalıdır.

Battaniye seçiminde ise çok kalın olmayan ve polar özelliğinde olan battaniyeler seçilmelidir. Diğer yandan solunum yolu rahatsızlığı olanların çok tüylü olan battaniyeler yerine, kısa ve rahatsız etmeyen battaniyeler tercih edilmelidir.

Sonbahar Aylarında Hangi Yorgan Ve Battaniyeler Tercih Edilmelidir?

Yorganların çok fazla terletmeyen özellikte olmasının yanı sıra, çok ağır olmaması ve kalitesi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca alerjik bünyeye sahip olanlar içinse, yorgan ve battaniye seçimi daha da özen gösterilmesi gereken bir konudur. Özellikle kaz tüyü ve yün gibi yorganları alerjik bünyeye sahip olan kişilerin tercih etmemesi gerekiyor.

Piyasa da çok çeşitli olan yorgan türleri konusunda öncelikle ön araştırma yaptıktan sonra satın almaya karar verilmelidir. Sonbahar aylarının soğuk olmasından dolayı, sıcak tutma özelliği olan aynı zamanda sağlığa yararlı olan yorgan ve battaniyelere yönelmek gerekir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.