Meyve ve Sebzelerden Pestisitleri Çıkarmak İçin 5 Yol

0

Yalnızca organik meyve ve sebze satın almadığınız sürece satın aldığınız meyve ve sebzelerin iyice yıkanması oldukça önemlidir.

İsveçli araştırmacıların yayınladıkları raporlara göre, meyve ve sebzelerde kullanılan haşere ilaçları, mantar ilaçları ve bitki büyüme düzenleyicileri çocuk ve yetişkinlerin bedenlerinde birikime neden oluyor. Ancak pestisitli ürünlerin kullanımına iki hafta kadar ara verirseniz bu kimyasalların vücuttaki birikimleri azalıyor.

Çalışmayı yapan bilim insanları, böcek ilacı kullanmanın uzun vadeli etkilerinin ne olduğunu hala bilmiyoruz uyarısında bulundu. Kimyasallar kendi başına alındığında yaptıklarından çok çeşitli şekillerde birleştiklerinde kimyasallara daha fazla zarar verebileceğinden endişe verici olduğunu söylüyorlar.

İşte bu nedenden dolayı yiyeceklerimizdeki böcek ilacı miktarını azaltmamız gerekiyor …

Meyve ve Sebzelerden Pestisitler Nasıl Yıkanır

Soğuk Su Durulama ve Ovma

Yapılan araştırmalar, pestisit 75% ila 80%, soğuk su ile yıkanarak meyve ve sebzelerden uzaklaştırılır.

Bununla birlikte, üzüm, elma, erik, mango, şeftalin ve armut gibi meyveler ve domatesler ve bamya gibi meyveli sebzeler, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin iki ila üç kez yıkanması gerekir.

Pestisitlerin sık sık uğrayabileceği meyve ve sebzeler üzerinde eksiksiz bir iş çıkardığınızdan ve gerçekten de detaylı yıkama yaptığınızdan emin olun.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, pestisitin meyve ve sebzelerden çıkarılmasında en önemli anahtar sürtünme. Yani meyve veya sebzeleri ovarak veya fırçalayarak yıkayın.

Tuzlu Su Çözeltisi
Ürününüzü yıkamak için bir tuz solüsyonu kullanmak tek başına sudan daha fazla artık kalıntısı kaldırabilir. İki çay kaşığı tuzu dört bardak ılık suya karıştırın ve eritmek için karıştırın .

Soğutulduktan sonra, durulamadan önce 30 ila 60 dakika boyunca ürünü ıslatın ve daha sonra soğuk suyla ovun.

Bu yöntem, çilek gibi kırılgan meyveler için ideal değildir. Bazı meyveler tuzdan hasar görebilir veya meyveye tuz tadı geçebilir. Bu gibi meyveleri soğuk su ile yıkayın.

Sirke
Sirkeli su, tuzlu suya bir alternatiftir. Eğer sirke yoksa, limon suyu da işinizi görebilir.

Dört parça su ve bir parça sirkeyi büyük bir kaba koyun. Çalkalamadan ve soğuk suyla iyice ovmadan önce meyvelerini ve sebzelerinizi 30-60 dakika bekletin. Bu işlem aynı zamanda yiyeceklerinizi daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Ev Yapımı Meyve ve Sebze Spreyi
Acele ediyorsanız, bu spreyi hazırlayabilirsiniz.

Bir cam sprey şişesinde bir çorba kaşığı limon suyu, iki yemek kaşığı beyaz sirke ve bir bardak su karıştırın. Ürününüze cömertçe püskürtmeden önce şiddetle sallayın.

Elle veya sebze fırçasıyla 30 saniye sürtün ve soğuk suda iyice yıkayın.

Soyma ve Kesme
Soyma ve kabuklarını soyma muhtemelen taze yiyeceklerinizdeki kimyasal kalıntı miktarını azaltmanın en etkili yoludur. Tabii ki, tüm ürünler için uygun değildir. Özellikle de kabukları olmayan meyve ve sebzeler için.

Aynı zamanda marul, lahana, kereviz ve diğer yapraklı sebzelerin üstleri ve dış kısımlarını, kalıntıları ve orada yerleşmiş olan bakterileri temizlemek için kesmelisiniz.

Bulaşık Sabunu veya Ağartıcıdan Kaçının
Meyve ve sebzelerinizi yıkarken kesinlikle bulaşık deterjanı veya ağartıcı gibi maddeler kullanmayın. Bu kimyasallar meyve ve sebzelerin üzerinde kalabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.