Mikrodalga Kullanılmında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Mikrodalga fırınlar, çok zaman kazandıran, son derece güvenli cihazlardır. Uygun kullanılması halinde çok kısa sürede, pek çok iş yapılabilir.

Yemekleri Isıtmak

Mikrodalga fırınların, en çok kullanılma sebebi, ısıtmak yapmaktır. Daha önce pişirilmiş bir yemeği, birkaç saniye içerisinde ısıtabilirsiniz. Bayatlamış ekmeğinizi, mikrodalga fırına koyarak, 3 dakika sürede çalıştırdığınızda, buharda bekletilmiş gibi yumuşamış ve ısınmış bir ekmek olarak geri alabilirsiniz.

Yemek Pişirmek

Mikrodalga fırınlara uygun, plastik benzeri malzemelerle üretilmiş pişirme kapları vardır. Bu kaplardan edindiğinizde, mikrodalga fırında, çok kısa sürede makarna pişirebilir, yumurta haşlayabilirsiniz. Bu kaplardan yoksa bile, uygun tarifi bularak, kahve fincanlarında kek pişirilebilir. Tavuk ve kırmızı et pişirilmesi tavsiye edilmezken, mikrodalga fırınlar için özel üretilmiş pişirme poşetlerinden kullanarak, balık pişirilebilir.

Gıdaları Çözdürmek

Neredeyse tüm buzdolaplarında yer alan derin dondurucularda saklanan; et, sebze, meyve gibi gıdaları çözdürmenin en uygun yöntemi, mikrodalga fırını kullanmaktır. Çözülürken beklenen sürede, bakteri üremesini en aza indirmek için, olabildiğinde çabuk çözdürülmesi ama direk ısıyla da temas ettirilmemesi gereken bu donmuş gıdaları, mikrodalga fırına koyarak, çözdürme ayarında getirerek, fırın üreticisinin tavsiye ettiği (kullanma kılavuzunda belirtilir) süreye göre ayarlayarak, çözdürme işlemini yapabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürelere, aşırı dikkat etmek gerekir. Yaptığınız işlemler için verilen süreler geçirilirse, yanlış süre ayarlaması yapılırsa, içindeki tamamen kömür olabilir.

Dikkat edilmesinde fayda olan bir diğer nokta; mikrodalga fırın içinde ısıtmak amacıyla koyduğunuz su, mama, kahve gibi sıvıların, ani hareketler alınmaması gerektiğidir. Çalışma prensipleri gereği, sıvı kaynama noktasına gelmiştir ancak kaynama hareketi dışarıdan görünmemektedir. Ani hareketler, kaynama hareketi başlatabilir, kazalara sebep olabilir.

Mutlaka hatırlanması gereken bir diğer konu; mikrodalgaya asla metal malzeme koymamaktır. Alüminyum folyo dâhil, hiçbir şekilde metal malzeme koyup çalıştırmayınız. Ciddi sonuçları olan patlamalara sebep olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.