Mikrodalgayı Değiştirmeniz Gereken 5 İşaret

0

Mutfağınızdaki tüm aletlerin (büyük veya küçük) yaklaşık dokuz yıl kadar bir ömre sahiptir. İyi haber ise yıllar önce aldığınız bu ürünler şimdi çok daha ucuz.

Yeni bir şey almanın zamanı geldiğini nasıl bileceksiniz? Bu beş işaretten birini arayın.

1. Pişirken gürültülü sesler duyarsınız
Son zamanlarda duyduğunuz sesler normal değildir. İçine bakarsanız ve tabağınızın mikrodalganın duvarlarına vurduğunu veya döner tablanın tabanının altına düştüğünü görürseniz, seslerin nedenini de anlarsınız. Tekerleği ve tablayı temizleyerek yeniden çalıştırın. Mikrodalga Fırınlar Nasıl Temizlenmeli?

Plaka iyiyse, bıçağı kaplayan havalandırma deliklerinde yiyecek olup olmadığına bakınız. Varsa, mikrodalganın içini iyice temizleyin.

Bunların her ikisini de kontrol ettikten sonra mikrodalgada bir deneme yapın: Bir bardak su koyun ve 10 saniye boyunca kaynatın. Yine sesler duyuyorsanız bu bir güç arızası, magnetron veya yüksek voltaj kapasitörün işaretidir. Maalesef mikrodalgayı değiştirmeniz gerekiyor. Mikrodalgada Neler Yapabilirsiniz?

2. Yemeğinizi çok uzun sürede ısıtıyorsa
Her mikrodalga fırının farklı pişirme hızları ve gücü vardır ancak çanağınızın tipik gidişatının artık kesilmediğini fark ederseniz, tüm mikrodalga radyasyonunu kontrol eden magnetron muhtemelen başarısız olmaya başlar. Mikrodalga fırınının ne kadar iyi çalıştığını (veya iyi olmadığını) kontrol etmek için, bu kupa testini tekrarlayın. Bu sefer iki dakika yüksekte. Zil sesi bitince, suyunuz sıcak buharlı ve çay için hazır olmalıdır. Eğer daha az bir şey varsa, makine en iyi durumda değildir.

3. Duman kokusu ya da ateş görüyorsanız
Duman, kıvılcım veya ateş, mikrodalga fırınızı kullanmayı bırakmanız gereken işaretler arasında. Hemde hemen. Ateş varsa kapıyı açmadan önce yangının tamamen boğmasını bekleyin. Öncesinde tabi fişten çekin.Mikrodalga Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

4. Birkaç saniye boyunca çalışıp sonra duruyorsa
Bu sizin için sorun olmayabilir. Ancak gerçek şu ki, voltaj transformatörünü de içeren büyük bir sorun da dahil olmak üzere sayısız sorundan kaynaklanıyor olabilir. Her üç saniyede bir “30 saniye ekle” düğmesine basmak yerine yeni mikrodalga satın alın. Mikrodalgaya Kesinlikle Konulmaması Gereken 12 Madde

5. Kapısı tamamen kapanmıyorsa
Bir mikrodalga fırında iyi bir izolasyon noktası, bu mikrodalgaları küçük bir alana koymaktır. Dolayısıyla, makinenizdeki kapının veya çerçevenin herhangi bir kısmı kırılmışsa, mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Piyasadaki En İyi 5 Mikrodalga Fırın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.