Misvak Nasıl Kullanılır?

0

Halk arasında “Erak ağacı” olarak bilinen ve Avrupa’lıların dilinde “Şecere-i Muhammedî”, İslâm litaratüründe ise bu ağaca Misvak deniliir.

Eski asırlardan beri insanlar tarafından kullanılan bu fırça, macunu içinde bir diş fırçasıdır. Misvak kullanmanın faydaları nelerdir?

Doğu Afrikadan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay, formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenen bir bitkidir. Hindistan cevizi yağı ile diş macunu yapabilirsiniz

Misvakta mikropları imhâ eden sinnigrin ve penisilin maddesi bulunmakla beraber, bugün diş macunlarında kullanılan “sodyum bikarbonat” da mevcuttur. Bu maddeler, diş üzerindeki tortu ve artıkları eriterek, dişin delinmesini ve çürümesini önlemektedirler.

Diş macunları, ağızdaki faydalı ve zararlı bütün mikropları öldürürken, misvak sadece zararlı mikropları öldürür. Çocuklar için doğal diş macunu yapın

Misvak, bağımsız olarak ya da normal diş fırçası ve diş macunu için bir yardımcı madde olarak kullanılabilir. Misvak’ı etkin bir şekilde kullanmak için, bunları aklınızda tutun.

Başlamak için, Misvak dalının bir ucunu düzeltin veya çiğneyin.
Dallar yumuşak hale gelene ve merkezde kıllar oluşana kadar çiğnemeye devam edin. Bu işlemi arttırmak için, dalları suya batırarak nemlendirin. Diş temizleme tozu nasıl yapılır?
Tek tek lifler ‘kıllara benzeyen’ görünüme kavuştuktan sonra dişinizi normal bir diş fırçasında olduğu gibi dalları kullanarak fırçalayın. Bu fırçalama sırasında diş macunu kullanmanız gerekmez. Diş beyazlatmak için karbonat kullanabilirsiniz
Mevcut kıllar tükendiğinde taze kılların oluşması için ucunu kesin ve yeni kılların oluşmasını sağlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.