Mücevherler Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

0

Her gün kullandığınız yüzükler ve diğer takılar asla ilk alındıkları gün gibi kalamaz. Fakat gereğinden fazla temizlemenin de takılara zarar verdiğini biliyoruz. Bu nedenle sahip olduğumuz hem maddi hem manevi değeri oldukça yüksek olabilen bu takıları tam kararında temizlememiz gerekiyor.

Mücevherleri Temizlemek Neden Önemli?

Fazla temizlemek zarar verir korkusuyla mücevherlerinize gerekli temizliği ve bakımı yapmamak onlara kesinlikle daha çok zarar verir. Temizlenmeyen ve günlük kullanılan mücevherler birçok bakteri barındırır ve zamanla alerji veya cilt rahatsızlıklarına neden olabilirler. Aynı zamanda kendi renkleri ve parlaklıkları da kaybolur. Özellikle değerli taşların üzerinde biriken fazla kir ve toz, taşların çizilmesine de neden olur. Eğer mücevherlerinizi doğru zamanda ve doğru şekilde temizlerseniz, onlara zarar vermezsiniz. Mücevhere zarar veren şeyler sertçe ovmak, ağır kimyasallar ve sıvıyla fazla temas etmeleridir.

İlgili Yazılar

Mücevherleri Ne Sıklıkta Temizlemeliyiz?

Mücevherlerin temizlenme sıklığı, sizin onları ne kadar kullandığınızla doğru orantılıdır. Elmas yüzükler opal veya kabartma taşlı yüzüklere göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle daha sık ve daha yoğun şekilde temizlenebilir. Eğer elmas yüzüğünüzü her gün kullanıyorsanız, her iki haftada bir yüzüğünüzü nazikçe silerek parlatın. Ayda bir daha yoğun bir temizlik uygulayın. Altı ayda bir ise bir kuyumcuya götürerek yüzüğünüzü profesyonel şekilde temizletin. Her gün kullanmadığınız ve daha hassas olan takılarınız için sıvı temizlik maddelerinden kaçının. Yumuşak bir bezle hızlı ve nazikçe silmeniz yeterlidir veya yumuşak ve nemli bir diş fırçasıyla da fırçalayabilirsiniz.

Mücevherler Evde Nasıl Temizlenir?

Evde mücevherlerinizi temizlemenin birçok farklı yöntemi vardır. Mücevherlerinizin çeşidine göre bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde mücevherlerinizi temizleme yöntemleri için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Profesyonel temizlik yaptırmadığınız durumlarda bu yöntemler etkili olacaktır. Ancak mücevherlerinizi temizlediğinizi düşünerek bir kuyumcunun yapacağı profesyonel temizleme işinden de vazgeçmeyin. Değerli takılarınızı mutlaka yılda 1 veya 2 kez bir kuyumcuya gösterin.

Profesyonel Takı Temizleme Ücretleri Pahalı Mı?

Eğer takılarınızı küçük bir kuyumcudan aldıysanız, zaten tüm temizlik işlemlerini hayat boyu ücretsiz olarak yapacaktır. Mücevherleri satın alırken de bu bilgiyi kendisine sorabilirsiniz. Kuyumcunuza güvenmek çok önemlidir. O nedenle eğer mümkünse bir yakınınızdaki bir kuyumcuyla iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Unutmayın. Değerli mücevherler hiçbir şekilde değer kaybetmez. Eğer takılarınızı satın aldığınız yere temizletemeyecekseniz, kullanılan temizlik araçlarına ve mücevherinizin değerine göre 50 TL – 200 TL arası bir ücret ödeyebilirsiniz. Takılarınızı temizletmek için gittiğiniz kuyumcunun bu işten gerçekten iyi anladığına emin olun. Örneğin ailenizden kalan antika takılarınızı temizleyip cilalayan bir kuyumcuyla karşılaşmak istemeyebilirsiniz. Antika takılar mutlaka özel bir bakım gerektirir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.