Muhabbet Kuşuna Nasıl Eş Seçilir?

0

Bazı kişiler için kuş beslemek çok zevkli bir hobidir. Evde özellikle muhabbet kuşları beslenir. Meraklıları, bu kuşların ötüşlerine hayrandır. Kuşlarla sahipleri arasında özel bir bağ oluşur. Böyle olunca da kuşlarımızın nesillerini devam ettirmek isteriz. Muhabbet kuşumuz tek ise ona nasıl eş seçeriz?

Uzun yıllar tek bakılan muhabbet kuşları, insanlara o kadar alışırlar ki, kendi cinslerinden diğer kuşlara karşı saldırgan olurlar. Yani siz eşleştirmek için bir başka muhabbet kuşu getirirsiniz, ama kuşunuz onu kabul etmez.

Uzmanlar bunun için kuşunuza en geç 1 yaşına kadar bir eş alınmasını öneriyor. Eğer 1 yılı geçirdiyseniz, önce bir evcil hayvan mağazasına gitmenizi öneriyoruz. Giderken, kuşunuzu da götürmeyi unutmayın. Kuşunuzu diğer muhabbet kuşlarının arasına salın. Eğer kuşunuzun hoşlandığı bir eş olursa, ona yakınlaşacaktır. Böylece eş olarak alacağınız kuşu, sizin kuşunuz seçmiş olacak.

Eğer yukarıda söylediğimiz gibi eş seçemezseniz, o zaman satın aldığınız eş kuşu, hemen kendi kuşunuzun kafesine koymayın Bir süre yanyana farklı kafeslerde tutun. Böylece birbirlerini görmelerini ve alışmalarını sağlayabilirsiniz.

Eş alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kuşunuza eş seçerken, yaşlarının birbirine yakın olmasına dikkat edin. 1 yaşındaki bir muhabbet kuşuna mümkünse 6 aylıktan daha büyük bir eş alınmalıdır. 3-4 yaşındaki bir muhabbet kuşuna ise en azından 1 yaşında bir eş alınması daha uygundur. Aksi halde, yıllarca yavru görmek için bekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.