Mutfağınızda her Gün Temizlemeniz Gereken 5 Şey

0

Mutfağınızı temiz ve düzenli tutmak için size yardımcı olabilecek bazı şeyleri hergün mutlaka yapmanız gerekiyor. Hiçbir şeye vaktiniz olmayabilir ama bunları yapmak zorundasınız. Aksi halde mutfağınız kontrolden çıkabilir.

İlgili Yazılar

1. Lavabo
Kötü haber, mutfak lavabosu aslında evinizdeki en kirli yerlerden birisidir, bu yüzden günlük temizliğini kesinlikle yapmanız gerekir. İyi haber şu ki mutfak lavabolarının temizliği oldukça kolaydır. İsterseniz süngerinize sirke dökerek isterseniz satın aldığınız temizleyicilerle yapabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce bu temizliği yaparsanız, sabah lavabonuz temiz olarak güne başlarsınız.

2. Mutfak Tezgahı ve Ocak
Üç öğün yemek hazırlamıyorsanız, ocaklarınız nispeten temiz kalabilir. Bunun için hergün silinmesi yeterli olabilir. Mutfak tezgahınızın da temiz olması hijyen açısından önemlidir. Tüm işlemleri tezgah üzerinde yaptığınız için her çalışmanın ardından silmeyi unutmayın. Derin temizliği haftada bir gün yapabilirsiniz.

3. Süngeriniz
Kuşkusuz, süngerler en çok kullandığınız mutfak eşyalarından biridir. Her gece bulaşık makinasını çalıştırıyorsanız, içine mutlaka mutfak süngerini de atmayı unutmayın. Mutfak süngerini en etkili temizleme şekli, bulaşık makinasına veya mikrodalgaya koymak. Eğer evinizde her ikisi de yoksa o zaman sirkenin içinde de bekletebilirsiniz.

4. Mutfak / Yemek Masası
Temel olarak, yemek yemek için oturduğunuz masayı her gün silmeniz gerekir. Mutfak masasını nemli bir bezle silmeniz yeterli olur. Aksi halde masada kalan kırıntılar karıncaları çekebilir.

5. Yerler, Dolaplar, Buzdolabı
Mutfağını temiz tutmanın altın kuralları, bir şey dökmeniz durumunda temizlemenizdir. Ancak gün içinde sürekli yerleri veya buzdolabını silin demiyoruz. Gün sonunda mutfakta işiniz bittiğinde yerleri silmek, dolap kapılarını ve buzdolabını kontrol etmeniz iyi olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.