Mutfağınızdaki Ürünlerle Evde SPA Keyfi Mümkün

0

Yorgunluğunuzu atmak ve biraz olsun rahatlamak için bir SPA günü hayal ediyor ama buna para harcamak istemiyor musunuz? O halde mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerle evinizde alternatif bir SPA günü yapmayı deneyin.

Saçlar

Bal, zeytinyağı, yumurtanın sarısı (akını daha sonra yüzünüz için kullanacaksınız) ve eritilmiş Hindistan cevizi yağıyla saçlarınızı yeniden canlandırabilirsiniz. Bu ürünlerin hepsini aynı anda kullanmanız gerekmediği gibi, bunların dışında ürünler de kullanabilirsiniz. Örneğin muz ve avokadoyu karıştırıp ezerek mükemmel bir saç maskesi elde edebilirsiniz. Antioksidanlar, omega yağ asitleri ve vitaminler bakımından zengin bu gıdalar saç bakımı için harika birer seçenek oluşturur.

Yaratıcılığınızı kullanın ve seçtiğiniz ürünleri yeterli miktarda kullanarak karışımlarınızı hazırlayın. Kullanmak istediğiniz maskenin kıvamına kendiniz karar verin. Karışımınız hazır olduğunda saçlarınızı önce tarayın (veya fırçalayın). Sonra saç deriniz de dahil olmak üzere maskeyi saçlarınıza yumuşak bir biçimde uygulayın. Maskeyi saç derinizden saç uçlarına doğru geniş dişli bir tarak yardımıyla yayabilir veya parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sonrasında saçlarınızı bir toka ile yukarıya tutturun ve en az yarım saat boyunca bu şekilde bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

Yüz

Saçlarınız için kullandığınız bu ürünleri yüz maskesi yapmak için de kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin içinde bulunan besin maddeleri ve yağ asitleri cildinizi de nemlendirecek ve aydınlatacaktır. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın. Bu yıkama işlemini sadece karbonat ve ılık su ile yapabilirsiniz. Daha sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve en az 15 dakika yüzünüzde bırakın. Sonrasında yüzünüzü ılık suyla durulayın ve havluyu yüzünüze fazla sürtmeden, yumuşak hareketlerle yüzünüzü kurulayın. Saç maskesinden ayırdığınız yumurta akını –kokusuna dayanmak biraz zor olsa da- şimdi yüzünüze sürebilirsiniz. Yumurta akı tamamen kuruyana kadar yüzünüzde bekletin. Sonra ılık su ile durulayın. Yumurta akı cildinizin gerginleşmesine ve gözeneklerin azalmasına yardımcı olacaktır. Bütün bu işlemlerin sonunda yüzünüze bir nemlendirici sürün. Bu nemlendirici Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı da olabilir.

Vücut

SPA’ya gitmeden gerçek bir masaj seçeneği biraz zor olsa da yağ ile ovma işlemiyle de dolaşımınızı hızlandırıp masaja benzer bir fayda sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını şeker veya kahve ile karıştırarak masaj malzemenizi hazırlayın. Tabii bu işlemi yaparken Hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında biraz katı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sıvı hale getirmek için benmari usulü ısıtabilirsiniz. Seçtiğiniz yağ ile şeker veya kahveyi eşit oranda karıştırmaya özen gösterin. Karışımı bütün vücudunuza, tercihen banyoya girmeden önce, bol miktarda uygulayın. Karışımdaki yağ cildinizi nemlendirecek, şeker veya kahve gibi arındırıcı maddeler ise ölü deriyi atmaya yardımcı olarak kan dolaşımını hızlandıracak, yeni hücre oluşumunu tetikleyecek ve gözeneklerin tıkanmasını önleyecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.