Mutfak Lavabonuzu Temizlemenin Kolay Yolu

0

Ortalama bir mutfak lavabosunun tuvaletten daha fazla bakteri içerdiğini biliyor muydunuz? Kesinlikle lavabolarımızı biraz daha sık temizlememiz gerekir çünkü her gün lavaboda bulaşıkları yıkamak yeterli değildir. Aslında, sadece daha kirletir.

Mutfak lavabosu
Birçok insan, ellerinizi yıkadığınız veya içindeki bulaşıkları yaptığınız için mutfak lavabosunun temiz kaldığını düşünüyor. Ne yazık ki, bu sabun lavabonuzdaki tüm bakterilere saldırmak için yeterli değildir. Sadece çiğ eti kesmek için kullandığınız doğrama tahtasını her yıkadığınızda veya ellerinizin çiğ yumurtayı yıkadığınızda, bakteriler lavaboda geride kalır. Ayrıca, onlar için hoş bir ortam çünkü ılık su akmaya devam ediyor. Bakteriler için ideal bir üreme alanı! Bu nedenle lavabonuzu her gün dezenfekte etmek önemlidir. Sararan Lavabo Nasıl Temizlenir?

Lavabonuzu gerçekten temizlemek için biraz ovmak zorundasınız. Neyse ki, lavabonuz güçlü bir malzemeden yapılmıştır.

İhtiyacın Olan Malzemeler
Karbonat
Su
Bulaşık sabunu
Lastik eldivenler
Sünger veya mikrofiber bez Lavaboları İlk Günkü Beyazlığına Kavuşturmak İçin Ne Yapmalı?

Şu şekilde yapabilirsiniz:
Lavabonun boş olduğundan emin olun. Karbonat tozunu lavaboya serpin. Karbonat tozu bir tür ovma işlevi görür, yani herhangi bir yiyecek parçasını temizlemek için kullanacaksınız, ancak lavabonun malzemesine zarar vermeyeceksiniz.
Lastik eldivenleri giyin ve sünger veya bezinize biraz bulaşık deterjanı sıkın.
Lavaboya biraz sıcak su ekleyin ve ovalamaya başlayın. Musluğunuzdaki su yeterince ısınmazsa, önceden biraz su kaynatın, ancak ellerinizi yakmamaya dikkat edin. Lavaboyu Kimyasal Madde Kullanmadan Temizlemenin Yolu

Lavabonun kenarlarında fırçalamaya başlayın ve içeri girin. Her noktayı yaklaşık 20 saniye fırçalayın. Ortaya doğru ilerleyerek, kirli suyun zaten temizlediğiniz lekelerin üzerinden akmadığından emin olursunuz. Herhangi bir kir için hissetmek için parmaklarınızı kullanın. Oraları biraz daha fırçalayın.
Su ile durulayın. Ve bu kadar!


Share.

About Author

Comments are closed.