Mutfakta Kullandığınız Süngerlere Dikkat

0

Mutfakta kullandığımız süngerler hayatımızı kolaylaştırıyor. Bir yeri silmek için mükemmel sonuçlar veriyor. Ancak bu süngerlerin de bakteri dolduğunu ve temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Ancak ne kadar temizlerseniz temizleyin veya istediğiniz yöntemi uygulayın yine de süngerlerdeki bakterileri yok edemiyorsunuz.

Süngerlerinizi Mikrodalgaya Koyduğunuzda Neler Oluyor?

Scientific Reports’da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre süngerlerin mikrodalgaya konulması birçok bakterinin ölmesine neden oluyor ancak çok güçlü bakteriler yine de hayatta kalıyor. . Bulaşık süngeri nasıl temizlenir?

Ve sadece hayatta kalmayacak başaracak

En güçlü, potansiyel olarak patojenik bakteriler, bir mikrodalga fırınlama sırasında çoğalabilirler ve en kötü bakteri tipiyle parçalanmış bir sünger ortaya çıkarabilirsin Ve çoğu zaman, çok fazla kokulu olacak.

Süngerlerimizde Ne Kadar Bakteri Var?
Daha da rahatsız edici olan çalışma, süngerler içerisinde yaşayan ve gelişen hem bakteri kalitesini ve yelpazesini hafife aldığımızı gösteriyor. Bulaşık süngeri ve bezleri ne kadar sürede bir değiştirilmeli?

Almanya’daki Furtwangen Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog olan Markus Egert ve ekibi 14 kullanılan süngerleri analiz etti. Bu süngerlerin örneklerinde DNA’ya ve RNA’ya baktılar ve inanılmaz sayıda 362 canlı bakteri türü tespit edebildiler.

Egert ve ekibi, her süngerdeki bakteri miktarının, süngerin sadece bir santimlik alanında yaklaşık 82 milyar olduğunu ortaya çıkardı. Mikrofiber bezleri mutfağınızda neden kullanmalısınız?

Egert , New York Times’a verdiği ropörtajda “İnsan dışkı örneklerinde bulabileceğiniz aynı yoğunlukta bakteri,” dedi . “Dünyada muhtemelen böyle yüksek bakteri yoğunluğuna sahip başka hiçbir yer yok”

Moraxella osloenis adlı bir mikropun (insan derisinde yaşayabilen bir bakteri olduğu) genellikle süngerlerde bulunduğu keşfedildi.

Peki sünger kullanmayalım mı?
Süngeri mikrodalgayla yıkayarak, bulaşık makinesine atarak ya da çamaşır makinasında yıkamak en iyi çare gibi görünse de bakterileri tamamen öldüremediği ortadan.

Uzmanlar, çözüm olarak süngerlerin haftalık olarak değiştirilmesini öneriyorlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.