Mutluluk Hormonlarını Artırmanın Yolları

0

Herkes mutlu olmak ve daha da mutlu hissetmek için yaşıyor. Hayatın insanlara sunduğu en temel öğretilerden bir tanesi, kuşkusuz ki mutlu olmak olarak tanımlanıyor. Mutluluğu oluşturan hormonlar, psikolojik etkiler ve bu hormonların çalışmalarını artırıcı unsurlar bilimsel açılardan incelenirken, insanların daha rahat ve daha huzurlu dakikalar geçirmeleri temel anlamda amaçlanıyor.

Peki, gerçekten de mutluluk hormonlarını artırmak, onları maksimum seviyelerde çalıştırmak mümkün mü? Daha mutlu hissetmek için bizlerin elinden bilimsel ya da psikolojik anlamda bir şeyler gelir mi?

Vücudumuzda mutluluğumuza etki eden 5 ana hormon var. Aşağıda açıklanan bu hormonların mutluluğumuz adına artırılması oldukça mümkün. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, halen mutluluğu keşfedemiyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.

  1. Dopamin

Dopamin hormonu, en kolay tatmin edilebilen ve artırılabilen hormonların arasında yer alıyor. Çünkü bu hormonun artış sebebi, tamamen kolay ve gerçekçi hedeflere kısa vadede ulaşmaktan geçiyor. Örneğin, iş yerinizde kendinize koyduğunuz ufak hedefleri aynı gün gerçekleştirmişseniz, Dopamin hormonu sizin için en yüksek seviyelere çıkıyor. Bu sayede yeni hedeflere ulaşmak ve daha güvenli adımlar atmak için içinizde farklı sebepler de buluyorsunuz. Beyni mutlu etmeye yarayan bu hormonlar, realistik düşünceler ve hedef gerçekleştirmeler ile ilgili olarak artış gösteriyor.

  1. Serotonin

En çok adını duyduğumuz hormonlardan bir tanesi, kuşkusuz ki Serotonin… Serotonin hormonu, anti depresan özelliği ile kendini gösteriyor. Beynin Serotonin seviyesindeki yükseliş, daha mutlu bir insan bünyesi yaratıyor. Bu sayede de kişinin mutluluk algıları daha çok açılıyor. Serotonin hormonunun artması, vücudu diğer açılardan da olumlu şekilde etkiliyor. Kişinin dikkati artıyor, seçiciliği yükseliyor.

Serotonin hormonunun artırılması ise, günlük egzersizler ile mümkün oluyor. Oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşen bu artış, doğrudan günlük spor ve egzersizin yapılması ile ilişkilendiriliyor.

  1. Oksitosin

Oksitosin, daha çok “aşk hormonu” olarak bilinir. Zaten daha ilk bakışta, kişiye mutluluk verdiği de anlaşılıyor. Yapılan araştırmalarda, Oksitosin hormonunun yükseldikçe ve daha aktif oldukça, kişinin daha hayat dolu olduğu, daha mutlu olduğu ve daha sevecen olduğu sonuçları ortaya çıkarılıyor. Özellikle bu hormon sayesinde sevilen kişilerin ya da nesnelerin yanında bulunmak bile, mutluluk seviyesini artırıcı sebeplerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kadınlarda mutluluğu tetikleyen, tatmin olma eşiğini aşağı çekerek hayattan alınan zevkleri artıran Oksitosin, benzer şekilde her anlamda insan bünyesine fayda sağlıyor.

  1. Östrojen

Daha çok kadınlar ile ilişkilendirilen bu hormon, stresi ve gerginliği azaltan etkiler göstererek kişiye mutluluk veriyor. Özellikle kadınlarda, menopozu geciktiren, gerginlikleri oldukça aşağıya indiren, tüm negatif duyguları beyinden uzaklaştıran Östrojen hormonu, kişinin mutluluk algılarını sonuna kadar açıyor ve bünyeyi rahatlatmayı başarıyor.

Bu hormonun ilginç bir özelliği de, mutlu halin korunmasını ve sabitliğini sağlamak olarak ortaya çıkıyor. Yani, kızgınlık ya da stresi azaltmasının ardından, mutlu ruh halini koruyan bu hormon, kişiye negatif etkilerin ulaşmasını da engelliyor.

  1. Progesteron

Progesteron hormonu, daha çok dinlenme ve uyku ile ilgili bir hormondur. Bu hormonun sağlıklı ve fazla salgılanması, kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlamaktadır. İyi dinlenen, dinç kalkan kişi ise mutluluğu ve rahatlığı sonuna kadar hissetmektedir. Aynı zamanda kızgınlık ve sinirin de önüne geçmesi ile bilinen, yalnızca rahatlık ve huzura odaklanan bu hormon, vücudun kendini dingin ve iyi hissetmesini sağlayarak mutluluğu artırıcı etkilerde bulunur.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.