Nasıl Banyo Yapmalısınız?

0

Öyle soru mu olur dediğinizi duyduk bile. Suyu aç, sabunu al, her yerini yıka, durulan ve kurulan. Neredeyse her gün yaptığımız bu banyo rutiniyle ilgili hiç kafa yormamışızdır. Ama her şeyde olduğu gibi, banyo yaparken de, banyomuzun ne kadar sürdüğünden tutun da, suyun ısısından kullandığımız banyo malzemelerine kadar her şey önem arz ediyor. Böylece maksimum hijyeni sağlarken, sağlığımızı da aynı şekilde koruyabiliriz.

Suyun Isısına Dikkat

Filmlerde, reklamlarda su buharının içinde keyifle yıkanan insanları unutun. Doğru olan şey şu ki, sıcak su cildimizin en büyük düşmanı. Çok sıcak suyla yıkandığınız zaman cildinizin doğal yağları da gittiğinden ve cildiniz pul pul dökülmeye başlar. Kuru bir ciltte de hassasiyet ve kırışma oluştuğunu söylemeye gerek yok. Banyo yaparken yaz aylarında mutlaka vücudunuzun dayanabileceği kadar soğuk suyla yıkanın. Kışın ise suyunuz daima ılık olsun.

İlgili Yazılar

Uzun Süreli ve Sık Duş Almak

Özellikle soğuk havalarda, ya da yorgun argın eve geldiğimizde o uzun ve sıcak banyolar nasıl da insanı kendine getirir, değil mi? Ancak uzmanlar bir kez daha hayal kırıyor. Uzun süreli ve her gün 1 kereden daha sık banyo yapmak egzamaya davetiye çıkardığı konusunda uyarıyorlar. Cilt problemlerinden kaçınmak için, günlük banyolarımızı 10 dakikanın altında tutmalı, vücudumuzu çok çok iyi durulamalı ve en fazla günde 1 kez banyo yapmalıyız. Banyo yaptıktan ve hafifçe kurulandıktan hemen sonra ise mutlaka nemlendirici sürerek cildimizdeki nemi hapsetmeliyiz. Nemlendirici krem yerine Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı sürmek de harikalar yaratıyor.

Her Gün Banyo Yapmanın Faydaları

Her gün banyo yapamadığımız durumlar oluyor. Örneğin yoğun bir iş gününde sabah uyuyakalmış oluyoruz ve aceleyle evden çıkmamız gerekiyor. Ertesi sabah çok erken yola çıkmamız gerekiyor ya da hava öyle soğuk oluyor ki soyunup banyo yapmak çok zor geliyor. Ancak doktorların söylediğine göre, her gün banyo yapmanın vücut temizliği dışında da birçok faydası bulunuyor.

İşte her gün banyo yapmanın bazı faydaları:

• Uykulu olma halini ve yorgunluğu alır.

• Kan dolaşımını arttır.

• Gözenekleri açar ve vücudu toksinlerden arındırır.

• Kan basıncını düşürür.

• Kas ağrılarını rahatlatır.

• Sakinlik verir.

• Daha genç görünüm sağlar.

Eğer bu nedenler bile sizi her gün banyo yapmaya ikna etmediyse, her gün düzenli banyo yapmanın vücuda güç sağladığı, iştahı düzenlediği, sindirime yardımcı olduğu, zihni açtığı ve yaşam süresini uzattığını da ekleyelim. Özellikle yaz aylarında aldığınız soğuk duşlar sindirime oldukça yardımcı oluyor. Ancak büyüklerimizin söylediğini de doğrular şekilde, tok karnına duş almak önerilmiyor. Çünkü sindirim sürecini olumsuz etkiliyor.

Daha Az Sabun Kullanın

Marketler, kozmetik dükkanları rengarenk sabunlar, mis kokulu duş jelleriyle dolup taşıyor ancak, bu ürünlerin içindeki kimyasallar cilt sağlığımız için kesinlikle zararlı. Çok köpüren ürünler cildin doğal yağını da aynı oranda yok ediyor. Bu nedenle banyodan sonra cildinizin gerildiğini ve kuruduğunu hissediyorsunuz. Dermatologlara göre, cildiniz için en iyi temizleyiciler, kokusuz, yumuşak sabunlar veya sabun içermeyen aynı şekilde parfümsüz temizleyiciler. Özellikle içeriğinde alkol olan ürünlerden kesinlikle uzak durun. Cildinizi iyice temizleyebilmek için ise sünger, kese gibi ürünlere de ihtiyacınız yok. Bu ürünleri mutlaka kullanmak istiyorsanız çok yumuşak hareketlerle cildinize zarar vermeyecek şekilde kullanın.

Evde Yapabileceğiniz Doğal Banyo Jeli Tarifi

Kimyasal, kokulu duş jellerini kullanmak yerine evde kendi doğal duş jelinizi hazırlayabilirsiniz.

• 2 yemek kaşığı nohut unu

• 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu

• Yarım çay kaşığı zerdeçal

• Bir tutam kafur

Tüm malzemeleri, bir miktar su da ekleyerek macun kıvamına getirin. Tüm vücudunuzu bu macunla nazikçe ovun ve daha sonra durulayın.

Geceleri Banyo Yapmanın Faydaları

Hiç şüphesiz, sabahları banyo yapmak ayılmak için birebir. Ancak gece yapılan banyolar da iyi bir uyku için mutlaka gerekli. Çünkü geceleyin vücut kendini bir bakıma kapatma moduna alıyor ve sıcaklığı doğal olarak düşürüyor. Ancak çoğu kez gereken saatte uyumadığımız için vücut sıcaklığı düşmeye devam ediyor ve bu nedenle rahatlıkla uykuya dalamıyoruz. İşte bu noktada sıcak bir banyo mükemmel şekilde işe yarıyor. Uyku için ihtiyacınız olan sıcaklığı sağlıyor ve sizi rahatlatıyor. Uzmanlar bu etkiyi “fizyolojik yastığı kabartmak” olarak tanımlıyor.

Banyonuzu Temiz Tutun

Ilık su ve sabun vücudunuzu temizliyor. Peki banyonuzu nasıl temizliyorsunuz? Banyolar birçok bakterinin yaşaması için elverişli, nemli alanlar. Bu nedenle banyonuzu tıpkı kendi vücudunuz gibi sürekli temiz tutmanız gerekiyor.

Duş perdelerinizi değiştirin

Sabun kalıntıları küf ve bakteriler için adeta bir cennet. Eğer banyonuzda duş perdesi kullanıyorsanız mutlaka 6 ayda 1 değiştirin. Duşakabin kapılarını ise mutlaka düzenli olarak fırçayla temizleyin.

Bakterileri yok edin

Banyonuza adım atmadan önce suyu 30 sn kadar açın ve duş başlığında ve zeminde birikmiş olan bakterilerden arının. Eğer duş başlığınız plastikse metal bir başlıkla değiştirin.

Su Tasarrufu Yapın

Hayatımızda her alanda tasarruflu olmak zorundayız. Ancak konu suya geldiğinde, bu en değerli yaşam kaynağımız konusunda çok daha cimri davranmamız gerekiyor. Hızlı bir duşta ortalama 50 litre, daha uzun bir banyoda ise ortalama 150 litre su harcarız. Bu nedenle suyun ısınmasını beklerken ya da suyun ısısını ayarlarken suyu kesinlikle boşa akıtmayın. Musluğun altına koyacağınız bir kova veya bidonla bu suyu depolayın ve sonraki temizlik işlerinizde kullanın, çiçeklerinizi sulayın veya duştan sonra banyonuzu temizlemek için kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.