Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Var?

0

Yaş aralığına göre kaç saat uyumak gerektiği sıklıkla belirtilse de, uzmanlar herkesin ihtiyaç duyduğu uyku saatinin değişkenlik gösterebileceğini söylüyorlar. Yani her birey, kendi sağlık durumu, fiziksel ve genetik özellikleri veya stres seviyesine göre farklı saatte uykuya ihtiyaç duyabiliyor. Peki siz ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunuzu biliyor musunuz?

İş Yerinizde Hatalar Yapıyorsanız

Uykunuzu iyi almadıysanız, iş yerinde sakarlıklar kaçınılmazdır. Eğer işinize konsantre olamıyorsanız, dikkat eksikliğiniz varsa ve sık sık hata yapıyorsanız, sebebi yeterli uyumamanız olabilir. Böyle günlerde ne kadar uyuduğunuzu düşünün. Eğer her seferinde uyuduğunuz süre aynıysa, daha fazla uykuya ihtiyacınız var demektir.

Çok Kolay Sinirleniyorsanız

Ruh haliniz iyi değilse, çabuk sinirleniyor ve genellikle kendinizi mutsuz hissediyorsanız, bu da yeterli uyumadığınızın bir işareti olabilir. Gün içinde mutlu ve enerjik olan insanlar aslında kaliteli ve yeterli uyuyan insanlardır. Uykusuzluk beynimizin ve bedenimizin tüm fonksiyonlarına etki eder. Eğer siz de tahammülsüz olduğunuzu düşünüyorsanız, uykuya daha çok ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Yoğun Bir Dönem Geçirdiyseniz

Eğer her zamankinden daha yoğun ve stresli bir dönem geçiriyorsanız, bu dönemde uyku rutinlerinizi bozmanızda bir sakınca yok. Böyle zamanlarda daha yüksek bir performans sergileyebilmenin, konsantrasyonu arttırabilmenin en önemli yöntemlerinden biri de daha fazla uyumaktır.

Tatilde Çok Fazla Uyuyorsanız

Tatiller dinlenmek içindir. Ancak tatillerde saat kurmadan uyandığınız saat, uyku ihtiyacınızı belirlemek için önemli. Gün içinde uyuyor musunuz, kısa şekerlemeler yapıyor musunuz? Ya da kendi kendinize uyandığınızda ortalama kaç saat uyumuş oluyorsunuz? Tüm bu soruların cevabı sizi, ihtiyacınız olan uyku saatine götürecek.

Yattıktan Hemen Sonra Uykuya Dalamıyorsanız

Bazıları kafasını yastığa koyar koymaz uykuya dalarken, birçok insan da bir türlü uyuyamaz. Eğer siz de yatar yatmaz uykuya dalamayanlardansanız, genelde önerilen 8 saatlik uyku sizin için yeterli olmayabilir.

Uyandığınızda Kendinizi Kötü Hissediyorsanız

Uyandığınızda kendinizi mutsuz ve yorgun hissediyorsanız, bu yeterli veya kaliteli uyuyamadığınızın en önemli göstergesidir. Bazen daha çok uyusanız da, az uyuduğunuz günlere oranla uykunuzu alamamış gibi hissedebilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan uyku saatini tam olarak belirlemeli ve bu saatten daha fazla uyumamaya özen göstermelisiniz. Uzmanların uyku döngüsü olarak tanımladıkları bu döngü kişiye göre değişmektedir.

Öğle Yemeğinden Sonra Uyku Bastırıyorsa

Çoğu insan sabah-öğle arası çok enerjikken, öğle yemeğinden sonra kendini daha uykulu hisseder. Yemekten sonra çöken bu ağırlığın beslenmeyle ilgisi olabileceği gibi, yeterli uyuyamamanızın da işareti olabilir. Böyle durumlarda, mümkünse kısa süreli uykular önerilmekte, böyle bir imkanınız yoksa da geceleri daha uzun uyumanız tavsiye edilmektedir.

Ebeveynleriniz Daha Fazla Uyuyorsa

İnanması güç olsa da uzmanlar, uyku ihtiyacınızı da genlerinizin belirleyebileceğini söylüyor. Bu nedenle ebeveynlerinizin uyku düzenini takip etmek, size kendi uyku ihtiyacınız konusunda bir fikir verebilir. Ancak yine de, bu veriyi sadece fikir edinmek için kullanın. Çünkü bireylerin uyku ihtiyacı, yaşa göre değişmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.