Neden Büyük Kararlar Almadan Önce Yemek Yememeliyiz?

0

Eğer bugün önemli bir karar alacağınızı biliyorsanız, yemek yemeği kararı alana kadar bekletmeyi bir düşünün. inPLOGOONE’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, insanlar boş mideyle daha iyi karar alabiliyorlar.

Araştırmacılar 9 erkek ve 21 kadından oluşan bir gruba akşam 11’den sabaha kadar su hariç hiçbir şey yiyip içmemelerini söyledi. Ertesi sabah gruptakilere kompleks görevleri ve kesin sonuçları olmayan bir test uygulanmadan önce bir kısmına yemek yemeleri, bir kısmına ise yememeleri söylendi. Test başlamadan önce herkes 1’den 5’e kadar açlık derecelerini bildirdiler.

İlginç bir şekilde aç insanların testte tok insanlara göre daha başarılı oldukları ortaya çıktı. Böylece açlığın daha iyi karar almada avantaj sağladığı kanıtlanmış oldu.

Araştırmacılara göre önceden aç olduğumuzda daha tepkisel ve duygusal kararlar aldığımızı biliyorduk. Bu araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, kompleks karar almada da açlık işe yarıyor.

Kesin bir yargıya ulaşmadan önce daha fazla çalışma yapılması şart görünmekle birlikte, bir sonraki büyük kararınızı almadan önce midenizi doldurmayı tekrar bir düşünün.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.