Neden Duş Filtresi Kullanılmalıdır?

0

Filtrelenmemiş duş suyu, mümkün olduğunca kaçınılmaya çalışılan klor gibi bir dizi kimyasalların yanısıra duş başlığındaki bakteri ve mantar içerebilir.

Cilt vücut için sadece bir kaplamadan çok daha fazlasıdır. En büyük organdır ve D vitamini oluşturma ve sentezleme gibi önemli işlevlerden sorumludur. Ayrıca temas ettiği şeylerin çoğunu emme yeteneğine sahiptir. iz!

Bu nedenle topikal magnezyum yağı çok iyi çalışıyor ve neden güneş ışığı çok önemlidir.

Ayrıca bir duş filtresi de çok önemli:

Klor, sudaki patojenleri öldürmede etkilidir, ancak bunu yapabilen özelliklerin ciltteki mikrobiyoyu ve derideki bakterilerin hassas dengesini etkileyebilir.

Bunlar, duş suyundaki kimyasallarla ilişkili en büyük risklerden bazılarıdır. Bu nedenler duş filtresi çok önemlidir:

1. Duşta yıkanarak içme suyuna kıyasla daha fazla klor tüketebiliriz

Anlaşılabilir bir şey gibi görünebilir, ancak klorlu suya girmek, klorlu suyu içmekten daha fazla klor absorbe etmeye neden olabilir. Bunun nedeni, sıcaklık emilimi kolaylaştırır. Vücudumuzun bu kadar geniş alanına temas eden sıcak su ve klor daha fazla emilecektir. Araştırmalar da bunu doğruluyor.

Sıcak hava ve su da akciğerleri açarak bu kimyasalların teneffüs edilmesini kolaylaştırır.

Cilt tarafından emilen kimyasallar kan dolaşımına hızla girebilir ve vücuda çok büyük bir etkisi olur. Yapılan bir araştırma ömür boyu klorlu su ile yıkanmanın, içmekten daha fazla kanser riski yarattığını göstermiştir.

2. Duş Suyu Kimyasalları Evin Havasına Taşıyor

İç hava kirliliğine neden olan bazı suçlular var:

Kokulu mumlar, parfümler havaya zararlı parafin salgılar ve kapalı hava kirliliğinin önemli bir kaynağıdır. Hava temizleyiciler ve temizlik kimyasalları da büyük suçlulardır, ancak çoğumuz bu listede duş suyunun da yüksek risk taşıdığını bilmiyoruz.

Duş suyunun ısısı, kimyasalların buharlaşmasına ve suyun kendisinde bulunandan daha yüksek miktarda havaya bırakılmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar bu iddiaları doğruluyor.

3. Duş Suyundaki Kimyasallar Ciltte Mikrobiyoya Zarar Verebilir ve Tahriş Edici Olabilir

Mikrop bağırsak ile sınırlı değildir. Bağırsakta faydalı bakterilerin önemi çok daha iyi bilinirken, ağızda ve deride dahil olmak üzere vücutta daha az bilinen “biyomalar” vardır.

Mantıksal olarak, sudaki bakterileri azaltmak için kimyasal olarak test edilen klor gibi bir dezenfekte maddesiyle duş uygulamak, cilt biyomasında muazzam bir etkisi olabilir. Yararlı bakterilere verilen etkilerin çoğu görünür değildir ve bazıları kuru cilt, egzama veya tahrişe maruz kalmasına rağmen pek çok insanda belirgin bir etkisi yoktur.

4. Duş Suyunda Bulunan Kimyasallar Kanser ve Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılıdır

İlk noktayı takiben, su kaynağında bulunan kimyasallardan bazıları çeşitli kanser türleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu kimyasallar, suyla tüketildiğinde yeterince sorunlu olabilir, ancak cilt yoluyla teneffüs edildiğinde veya emildiğinde daha da zararlıdır. Birkaç çalışma, klorlu veya klorlu içme suyu kullanan toplumların mesane, böbrek ve rektum kanseri riskini daha fazla taşıdığını göstermiştir. Klor ve kloramin buharı, astım riskini arttırır. Klorlu sudaki serbest radikaller, karaciğerin hastalanmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

5. Kloraminler Klordan Daha Olumsuz Olabilir

Su kaynağında sıkça kullanılan bir başka kimyasal kloramin, klor ve amonyak karışımıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi riskleri de vardır ve sadece klorun cilt ve ciğerlere yaptığı tahribattan daha fazlasını yapabilir.

Ne yazık ki, kloru uzaklaştıran birçok filtre, kloraminleri kolayca kaldırmaz, bu nedenle duş filtreleri göz önüne alındığında seçenekleri araştırmak ve her iki kimyasalı yok eden çeşitleri almak gerekiyor.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.