Nefesinizdeki Soğan Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz?

0

Soğan Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Yemeklerin içinde ve yanında, salatalarda soğan kullanırız. Soğan içinde vitamin C ve B, folik asit bulunduran sağlık açısından son derece faydalı lifli bir kaynaktır.

Ancak bir çok kişi soğanın bu faydalarını bilmesine rağmen yemek istemez. Sebebi kötü kokusudur.

Çiğ soğan yenildikten sonra ağızda uzun süre kokmasının nedeni kükürtlü bileşikleridir. Çiğ soğan sindirilirken koku molekülleri kan yoluyla akciğerlere ulaşır ve nefes soğan kokmaya başlar. Pişmiş soğanın bu şekilde bir kokusu olmaz.

Çiğ soğanın kokusunu durdurmak için en iyi yol yememek midir? Bu seçeneği istemiyorsanız, çiğ soğan yedikten sonra nefesinizin kokmamasının yollarını size anlatacağız.

  1. Yeşil Çay

Yeşil çay, nefesteki soğan kokusundan kurtulmak son derece yararlıdır. Yeşil çaydaki polifenoller, soğanda bulunan kükürtlü bileşikler yok edebilir.

Sıcak bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı  yeşil çay yaprağı ekleyin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı süzün ve için. Soğan kokusunun gittiğini göreceksiniz.

  1. Limon

Limondaki sitrik asit ağzınızdaki kötü soğan kokusunu nötralize

Bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve ağzınızı çalkalayın. Koku tamamen gidinceye kadar birkaç kez yapabilirsiniz.

  1. Hardal Sos

Hardal soslu, soğan kokusundan kurtulmanın bir başka basit yoludur.

Ağzınızda bir çay kaşığı hardal sosu koyun ve ağızınızın içinde çevirin. Sonra tükürün. Ardından su ile iyice ağzınızı çalkalayın.

  1. Süt

Süt nefesteki soğan kokusunu nötralize edebilir. Tam yağlı bir bardak sütü yudum yudum için.

  1. Kakule

Kakule güçlü aroması ile nefesinizdeki soğan kokusunu alacaktır. Bunun için bir parça kakule çiğneyin.

Ayrıca 1-2 bardak kakule çayı içebilirsiniz.

  1. Elma

Elmar soğan kokusuyla mücadele eden güçlü bir çözümdür. Soğan yedikten sonra bir elma yemeniz, kokuyu yok edecektir. Ayrıca bir bardak taze elma suyu da içebilirsiniz.

  1. Nane

Nanede bulunan Klorofil Loaded, nefesinizi tazelemeye yardımcı olacaktır.

Bir fincan sıcak suyun içine ezilmiş nane yapraklarını koyun ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra bu çayı için. İsterseniz ezdiğiniz nane yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

  1. Karbonat

Karbonat, soğan kokan nefes için bir başka iyi çaredir. Nefes nötralize eder ve ağızın pH dengesini korur.

Ilık bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat ve deniz tuzu karıştırın. Ağzınızı bu karışım ile gargara yapın.

  1. Maydanoz

Maydanoz, klorofil içerdiği için nefes kokunuzu düzenler.

Beyaz sirkeye taze maydanoz yapraklarından bir avuç batırın ve biraz tuz ekleyin. 1 ya da 2 dakika süreyle yaprakları iyice çiğneyin.

  1. Elma sirkesi

Elma sirkesi de soğan kokusunu nötralize etmeye yardımcı olur.

Ilık bir bardak suyun içine yarım çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin.  Çözelti bitene kadar her bir seferde 10 saniye süreyle gargara yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.