Ocak Ayında Yenmesi Gereken Meyve, Sebze ve Balıklar

0

Kışın en soğuk aylarından biri olan ocakta, et suyu ile hazırlanmış sebze çorbasını sofranızdan eksik etmeyin. Havaların çok soğuk olması sebebiyle kış aylarında hareketlerimiz biraz daha azalır. Hareketsizlik bağırsak düzenini bozar. İçeceğiniz sebze çorbası bağırsak hareketlerinizi düzenler. Ayrıca vücud direncinizin arttırılması için balık ve baklagilleri bu dönemde daha fazla tüketmeye gayret edin.

Ocak ayın tüketilmesi gereken sebzeler:

Kereviz, lahana, brüksel lahanası, brokoli, havuç, pırasa, ıspanak, pazı, kara turp, kırmızı turp

Lahana, en mucizevi sebzelerden biridir. Bu sebze, protein ve vitamin deposudur. B, C, E vitaminlerini bünyesinde barındıran Lahana, organik asitler ile harmanlanmıştır. Lahanın sağlık yararlarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Sindirim kolaylığını ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Geçmeyen yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Romatizmal rahatsızlıkların yol açtığı reaksiyonları iyileştirir. Kanser ve birçok ciddi hastalıklara engel olur, vücut direncini artırır.

Ocak ayında tüketilmesi gereken meyveler

Elma, nar, portakal, armut, ayva, greyfurt

Ayvada, şeker, protein, organik asit, B2, C ve A vitaminleri bulunur. Ayva yüksek oranda demir, potasyum, bakır gibi mineraller içerir. Sinir sistemini kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir, hazımsızlığı giderir, bağırsak mikroplarını yok eder.

Ocak ayında tüketilmesi gereken balıklar:

Ocak ayı, hamsinin en mükemmel olduğu aydır. Hamsi ve kefal en yağlı olduğu noktaya ulaşır. Hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Ayrıca çocukların gelişme dönemlerinde zekâ gelişimi için ihtiyaç duydukları vitamin ve minareller hamside bulunmaktadır. Bunun için çocuklara haftada en az iki kez hamsi yedirilmesi tavsiye edilmektedir.

Uskumru, Lüfer, Palamut, İstavrit de yine ocak ayında lezzetlidir. Çinekop, Kofana ve Mezgit, Tekir ve Kırlangıçı da rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.