Ocak Demirlerindeki Yağlar Nasıl Temizlenir?

0

Mutfakta pişen yemekler, lezzetleri ile pek çok insanı mest etse de, mutfakta uğraşılması gereken pek çok iş de çıkarmaktadır. Özellikle çıkan bulaşık ve etrafın kirlenmesi bu işlerin en başında gelir.

Kirlenen ocakların temizliği ise pek çok insan için kâbusa dönüşebilir. Ocakları her yemekten sonra temizlemek, lekeler henüz tazeyken müdahale etmek, kirlerin birikmesini önler. Bu sayede ocağınız uzun vadede çok daha az zahmetli olacaktır. Fakat her gün bu temizliği gerçekleştirilemediği ve kirlerin üst üste biriktiği ocaklar için bazı çözümler sunmak mümkündür. Ocaklar Nasıl Daha Temiz Olur?

Bulaşık Makinesinden Uzak Durun

Ocak demirlerini makineye atmak çok pratik bir yöntem gibi gözükse de aslında son derece yanlıştır. Çünkü bulaşık makinesi yalnızca taze lekeler için işe yarar. Yani uzun süre temizlenmeyen ocak demirlerinin yağlı katmanını ne yazık ki geçirmeye yetmez. Tam aksine aşırı yapış yapış bir doku oluşmasına neden olur ve sonraki temizlik işlemlerini de zorlaştırır. Yemek Taşan Ocak Nasıl Temizlenir?

Yağ Çözücü ve Leğen Kullanarak Yağlardan Kurtulun

Piyasada pek çok deterjan ve yağ çözücü bulunmaktadır. Bütçenize ve tercihinize göre bunlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Kova çok derin olmasına rağmen, mutfak demirlerinizin tamamını almayabilir ve boşuna çok fazla su gerektirir. Leğenin içerisine mutfak demirlerinizi koyun ve üzerini örtecek miktarda kaynar su ekleyin. Kaynar suyun içerisine bol miktarda yağ çözücü ekleyerek en az 1 saat kadar bekletin. Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Demirlerin üzerindeki yağlar yumuşamaya başlayınca kendilerini sararlar. Daha sonra bir tel veya sünger yardımı ile ovalayarak arındırabilirsiniz. İşlemler sırasında mutfak demirlerinizin yüzeyini çizmemeye özen gösterin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.