Oksitlenen Metaller Doğal Yöntemlerle Nasıl Temizlenir?

0

Bronz ve bakır içeren metal yüzeyler, zamanla koruyucu bir bariyer görevi gören ve metali korozyona karşı koruyan sıcak yeşil renk veren bir patina(oksitlenme) oluşturur. Bakır pası da denilen patina çekici olabilirken, parlak metal görünümünü tercih ederseniz, metali orijinal rengine geri döndürmek için patinayı çıkarabilirsiniz.

İşte uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Beyaz Sirke ve Tuz
Bakır ve bronz zamanla yeşil bir patina gelişir. Bronz veya bakır yüzeyi, tozu temizlemek için mikrofiber bir bezle silin. Oluklardan ve yarıklardan gelen kiri yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Metaldeki Pası Yok Etmenin 5 Farklı Yöntemi

Bir fincan beyaz sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz çözülene kadar beyaz sirkeyi karıştırın. Beyaz sirkeyi sürekli karıştırırken beyaz un ekleyin. Diş macunu benzeri bir kıvam oluşana kadar un eklemeye devam edin.

Macuna bir bez batırın ve bronz veya bakır yüzeylerin üzerine ince bir tabaka yayın. Hamurun metal yüzeyde 30 ila 45 dakika kalmasını sağlayın.

Tüm macun izlerini gidermek için macunu bronz veya bakır yüzeyden suyla yıkayın. Metalleri mikrofiber bez ile iyice kurulayın.

Limon ve Tuz
Mikrofiber bir bezle bakır veya bronz yüzeydeki toz ve kalıntıları temizleyin. Pirinç, Bakır Ve Gümüş Ürünlerinizi Parlatın

Sığ bir kabın içine 2 ila 3 yemek kaşığıtuz dökün. Bir limonu ikiye bölün. Limonun kesilmiş tarafını tuza batırın. Patinayı çıkarmak için tuzlu limonu metal yüzeye sürün. Limonu tuza batırmaya devam edin ve hiçbir patina kalmayacak şekilde yüzeyi ovalayın.

Bakır veya bronz yüzeyi temiz suyla çalkalayın. Metalleri mikrofiber bez ile kurulayın.

Amonyak ve Tuz
Tüm tozu temizlemek için metal yüzeyi yumuşak bir bez ile silin.

½ fincan amonyak ¼ fincan tuz çözülür.

Amonyak ve tuz karışımını bakır ya da bronz üzerine dökün. Karışım metal yüzeyde 30 ila 45 dakika bekletilir.

Metal yüzeyi temiz suyla iyice durulayın. Bronz veya bakırı bir mikrofiber bez ile kurulayın. Bakır Kaptan Su İçmenin İnanılmaz Faydaları

Limon suyu ve karbonat tozu
Metal yüzeyini, tozu ve kiri temizlemek için yumuşak bir bez ile silin.

Bir kaseye ½ fincan limon suyu dökün. İnce bir macun oluşturmak için sürekli karıştırarak limon suyuna karbonat tozu ekleyin.

Macunu ince bir katman olarak bakır veya bronz yüzeye yayın ve ovalayın. Hamurun 20 ila 30 dakika metal yüzeyde bekletin. Macunu yüzeyden temiz su ile durulayın. Metalleri yumuşak bir bez ile iyice kurulayın.

Limon Suyu, Tuz ve Mısır unu
Metal yüzeydeki toz ve kalıntıları yumuşak bir bez ile temizleyin.

1/2 bardak limon suyu ve 1/4 bardak tuz karıştırın. Tuz eriyene kadar limon suyunu karıştırın.

Bir macun oluşturmak için karıştırarak mısır unu ekleyin. Bakır Nasıl Temizlenir?

Macuna yumuşak bir bez batırın ve bronz veya bakır yüzeye ovalayın. Hamurun 20 ila 30 dakika metal yüzeyde beklemesine izin verin.

Sade suyla iyice durulayın ve yumuşak bir bez ile iyice kurulayın.

Uyarılar
Metal yüzeyinde herhangi bir doğal temizleyici kalıntısı bırakmayın; temizleyiciler metalin aşınmasına ve oyulmasına neden olabilir.
Patinin metallerden çıkarılması onları elementlere maruz bırakacaktır.
Patinayı eski, değerli eşyalardan, özellikle madeni paralardan çıkarmaktan kaçının; Patinayı çıkarmak, maddeleri devalüe edebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.