Parşömen Kağıdından Tencere Kapağı Nasıl yapılır?

0

Bir tencerenin üzerinde kapak bulunması pişirme sırasında buharın tamamen sıkışmasına neden olur. Bu, kahverengileşmeye engel olur, çünkü suyun yiyeceğin yüzeyine damlaması pişen yiyeceğin yüzeyinin pişmesini yavaşlatır. Ancak bazı yiyecekler örneğin tandır yaptığınızda sıvınınn buharlaşıp gitmesi gerekir.

Güveç veya sardunya gibi bir yiyeceklerde lezzet geliştirmek için biraz kızartması gerekiyor. İşte bu gibi pişirmeler için parşömen kâğıtlı (yağlı kağıt) kapak devreye girebilir. Buharın çıkışına tamamen engel olmadan kısmen bir bariyer sağlıyor.

Bir parşömen kâğıt kapağı hazırlanmak için bir iki dakika alır. Ancak hazır olduğunda, tenceredeki tüm yiyecekler için yarı geçirgen bir kapak sağlanması hayranlık uyandıran bir iş çıkarır. Ayrıca yapmak son derece kolaydır. İşte böyle:

yagli-kagit-kapak2

Başta tencereden biraz daha büyük olan parşömen kâğıdından bir parça keserek başlayın.

kare şeklinde kesilen kağıdı dörde katlayın. Sonra bu kağıdı çeyrek olarak katlayın. Şimdi, dar yüzeyi oluşturmak için kapalı kenarı bir arada tutarak üçgeni oluşturmak için bu küçük kareyi çapraz olarak yarıçapı katlayın ve daha sonra bu üçgeni yarım boy uzunluğunda birkaç kat daha katlayın; Her katla birlikte kapalı tarafların birlikte kalmasını sağlayın.

Sivri ucu tencerenin ortasına gelecek şekilde tencereye tutun, daha sonra fazla olan bölümlerini makasla kesin.

Sonra, kağıdın sivri ucunu de biraz kesin. Tencerenin ortasında kalacak olan bölümde küçük bir açıklık olması gerekiyor.

yagli-kagit-kapak3

Şimdi kapağı açın ve tencerenin içine sığdığından emin olun. Çok büyükse, kenarına kadar biraz daha düzeltin.

Tencerenizi örtmeye hazır olduğunuzda, kağıt kapağını doğrudan yemenin yüzeyine bastırın. Evdeki aşçıların kullandığı parşömen kâğıdının çoğu rulo halinde gelir, bu nedenle kapak kendiliğinden kıvrılma eğilimi gösterir, bu da yemekten yukarı doğru kıvrılırsa sorun olabilir. Bunu önlemek için, kağıt kapağını gıdaya doğru aşağıya doğru kıvrılacak şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.