Peeling Kreminizi Evde Kendiniz Hazırlayın

0

Vücudu ölü deriden arındırma hem cilt güzelliği, hem de sağlık için atlanmaması gereken önemli bir nokta. Ancak bu ölü deriyi atabilmek için kullanılan birçok peeling kremi, içindeki kimyasallar nedeniyle hem size hem de doğaya zarar veriyor. Öyleyse kendi peeling kreminizi kolay bir şekilde evde hazırlayarak hem cildinize, hem doğaya hem de cebinize katkıda bulunmaya ne dersiniz?

Bu şekerli peeling kremi tarifiyle, vücudunuza peeling yaparken sadece ölü hücrelerden kurtulacak ve canlı hücrelerinizi koruyacaksınız. Aynı zamanda yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde kavuşacaksınız. Ayrıca evde hazırlanan birçok doğal kremin aksine, çok da güzel kokuyor!

Şeker Peelingi Tarifi

Malzemeler

  • 400 gr esmer şeker (beyaz şeker de kullanabilirsiniz)
  • 100 ml ayçiçek yağı veya zeytinyağı (ya da bu yağları yarı yarıya Hindistan cevizi yağıyla da karıştırabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı badem veya vanilya özü (isteğe bağlı)
  • Mutfak tartısı
  • Karıştırma kabı
  • Kaşık
  • Saklamak için kavanoz (kavanozun çok temiz olmasına dikkat edin. Mümkünse, tamamen sterilize de edebilirsiniz.

Peeling kreminizi hazırlamak için tüm malzemeleri bir kapta karıştırıp, saklama kavanozuna almanız yeterli. Eğer Hindistan cevizi yağı kullanacaksanız, koyu kıvamlı olduğu için önceden ısıtarak eritmeniz gerekebilir.

Şekerin bu karışımdaki görevi vücudunuzu ölü derilerden arındırmak ve ölü derinin altındaki capcanlı ve parlak cildinizi ortaya çıkarmak. Birçok peeling kremde bulunan arındırıcı maddenin aksine şeker, cildinizi kurutmak yerine nemlendiriyor. Ayrıca suda hızlıca çözündüğü için de peeling sonrası vücudunuzu arındırmak çok daha kolay oluyor.

Ayçiçek yağı, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ise cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlıyor. Eğer cildinizde siyah nokta veya sivilce problemi varsa, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı yerine sadece Ayçiçek yağı kullanabilirsiniz. Ayçiçek yağı, diğer yağların aksine gözeneklerinizi tıkamaz.

Bal ise çok güçlü bir nemlendirici ev antibakteriyel olmasının yanı sıra, gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak, vücudun ölü deriden arındırılmasını kolaylaştırıyor. Bal ayrıca, peeling kreminize çok hoş bir koku da verecek. Daha da güzel kokan bir krem elde etmek için vanilya veya badem özünü de kullanabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.