Peluş Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

1

Peluş oyuncaklar ister çocuk, isterse büyük herkesin gülmesine sebep olan ve eğlendiren oyuncak çeşitlerindendir. Peluş oyuncakların temizliğine ve nasıl yıkandığına çok fazla dikkat edilmez. Fakat yıkanma konusu çok önemlidir. Yıkanacak olan peluş oyuncağa dikkat edilmediği takdirde yumuşak tüyleri gidecek ve yerine keçe gibi olan bir oyuncak gelecektir.

Peluş Oyuncakları Yıkamadan Önce Ne Yapmak Gerekir?

Makinede yıkanılacak olan peluş oyuncaklar, elde yıkananlara göre daha temiz olur. Fakat makineye direk atılan peluş oyuncaklar zarar görür ve şekli bozulur. Bu sebeple oyuncakların makineye atılmadan poşetlenmesi gerekir. Yıkama torbası kullanılan oyuncaklar, hem temizlenecek, hem de tüylerine zarar gelmeyecektir. Su derecesi de peluş oyuncaklar için önemli yer tutar. Makinede ya da elde yıkanan peluş oyuncağın ılık suda yıkanması gerekir. Bütün peluş oyuncaklar bir değildir. Bazı peluş oyuncaklar sıcak suda zarar görmese de, zarar gören oyuncakların sayısı daha fazladır. Peluş oyuncaklarda; takı, aksesuar, fiyonk, boncuk, pil ve şapka gibi malzemeler bulunabilir.  Bu malzemelerin olması dâhilinde, peluş oyuncaklar kesinlikle makineye atılmamalıdır. Makineye atılması oyuncakların görünümüne zarar verirken, makinenin parçalarını da bozabilir. Bebek oyuncakları nasıl temizlenmeli?

Peluş Oyuncaklar Makinede Nasıl Yıkanmalıdır?

Peluş oyuncaklar çamaşır makinesinde yıkamaya karar verildiyse, bazı noktalara dikkat edildiği takdirde yıkama kolay olacak ve oyuncaklar zarar görmeyecektir. Peluş oyuncaklarda deterjan seçimi çok önemlidir. Kimyasal madde olmayan deterjan seçimi yapılmalı ve çamaşır suyu fazla kullanılmamalıdır. Peluş oyuncaklar yıkandıktan sonra kurusa da, deterjan kalıntıları ya da tadı olabilir. Genellikle çocuklar ve bebekler oyuncaklarını ağzına sürer. Kullanılan deterjanların kimyasal olması, ağza sürülmesiyle çocukların zehirlenmesine kadar yol açabilir. Peluş oyuncakların üzerinde bulanan etikette, kaç derecede yıkanmasının uygun olduğu yazılıdır. Oyuncakların etiketlerde yer alan dereceye göre yıkanması, oyuncağın zarar görmemesi açısından faydalıdır.

Peluş Oyuncaklar Elde Nasıl Yıkanmalıdır?

Bazı peluş oyuncakların makinede yıkanması uygun olmayabilir. Örnek olarak; pilli olanlar, şapkalı ve birçok aksesuarı olan peluş oyuncakların makinede yıkanması doğru değildir. Elde yıkanacak olan oyuncakların gün boyu suda bekletilmesi, oyuncağın kirlerden tamamen arınmasını sağlayacaktır. Peluş oyuncaklar elde yıkanılacaksa deterjan yerine, bebek şampuanları kullanılmalıdır. Oyuncaklara bebe şampuanı dökülerek, suyun içerisinde bezle ovalandığı takdirde lekeler tamamen çıkacak ve peluş oyuncağın tüyleri hem yumuşacık, hem de tertemiz olacaktır. Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli?

Peluş Oyuncağı Elde Yıkama Malzemeleri

  • 4 adet kabartma tozu
  • 1 adet peluş oyuncak
  • 1 adet plastik yıkama torbası
  • 1 adet banyo fırçası

Peluş Oyuncağı Elde Yıkama Tarifi

Peluş oyuncak ele alınarak iyice ıslatılır ve yıkama poşetine konulur. Poşetin yarısı da suyla doldurularak, kabartma tozu eklenir. Poşetin ağzı sıkıca bağlanarak, 5 dakika iyice çalkalanır. Daha sonra çıkarılarak fırçalanır. Kabartma tozu lekeleri yumuşatacak ve oyuncakların fırçalanması ile zorlamadan lekeler tamamen yok olacaktır. Ayrıca kimyasal olan deterjan kullanılmadığı için, çocuklarda ya da bebeklerde herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Peluş Oyuncağının Temizlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Peluş oyuncağı gün boyu çocukların elindedir. Oyuncakların kirlenmesini beklemek hata olacaktır. Oyuncaklar kirlenmese bile birçok bakteriye ya da toza maruz kalırlar. Oyuncakların ağza sürülmesiyle birlikte, süren kişide zarar görür. Bu yüzden peluş oyuncaklar düzenli olarak yıkanmalı ve yıkama detaylarına çok dikkat edilmelidir. Yıkanamıyorsa bile silinmeli ve dezenfekte edilmelidir. Ayrıca yıkanan peluş oyuncaklar, kurutucu makineye atılmamalı, doğal olarak kurumaya bırakılmalıdır. Elde ya da makinede yıkanan peluş oyuncaklara birkaç kaşık katılacak olan sirke, oyuncakları parlatırken mikroplarının kırılmasını da sağlayacaktır Yaşa göre oyuncak seçimi


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. merhaba sayfanizi cök beğendım elinize sağlık bunlar önemli şeyler benim bir sorum olacakti içinde pili olan konuşan oyuncaklar temizlenmesi hakkında bir bilgi verirseniz cök guzel olurdu