PH Dengeli Şampuan Nasıl Yapılır?

0

PH bilimi, güzellik ve cilt bakımını anlamak için ilginç ve yararlı bir ölçümdür. PH aralığı 0-14 arasındadır, sayı düştükçe pH daha asidiktir, 7 nötrdür, 7’nin üstündeki sayı daha yüksek alkali seviyesini gösterir.

Cildimizin pH’ı genellikle 4.5-5.5 arasındadır ve bu hafif asidiktir ve cildimizin yüzeyinin bakterilerle savaşmasına yardımcı olur. Saç derisinin pH değeri genellikle 4-7 arasındadır. Ev yapımı şampuanlarla ilgili yaygın problem, pH’ın sabun nedeniyle aşırı derecede alkalin olma eğiliminde olması yani seviyesinin yaklaşık 10-11 olmasıdır. Bu alkalite saçları yumuşatır, ancak saç derisini şok eder. Saçlı derinin normal pH seviyesine dönmesi birkaç gün sürebilir.

İlgili Yazılar

Bu yöntemde saçları yıkamak için önce haftada bir gün ile başlayın. Daha sonra saç dökülmesini önlemek ve saç derisinin daha sağlıklı hale gelmesi için her üç günde bir uygulayın.

İçindekilerin pH Seviyeleri

Ham bal: pH 4-5
Ham balın antibakteriyel özellikleri vardır. Besleyici ve naziktir.

Tatlı badem yağı: pH 4.5-5.0
Tatlı badem yağı, kafa derisinin tabanındaki ölü deri hücrelerini parçalamak için harikadır. E vitamini, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir.

Hindistan cevizi sütü: pH 6.0-7.0
Hindistan cevizi sütü saçları besler.

Unutmayın ki bu şampuan sabunu içermez bundan dolayı da köpürmez. Ancak saç derisini dengeler, ölü cilt hücrelerini çıkarır ve saçları besler. Şampuanı saç derisine uygulayın ve parmaklarınızla masaj yapın.

Tüm malzemeleri bir kapta birlikte çırpın. Oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayın. Her kullanımdan önce sallayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.