Evde Çamaşır Sodası Yapabilirsiniz

0

Yapacağınız temizlik için yıkama sodası gerekli ama evinizde yoksa telaş etmeyin. Yıkama sodası, doğal temizleme güçlendiricisidir. Pişirme sodası ile yıkama sodası arasında fark nedir? Su ve karbondioksit.

Karbonat tozunun kimyasal bileşimi NaHCO3, yıkama tozunun ise Na2CO3. Esas olarak, yüksek bir sıcaklıkta pişirme sodasını ısıtırsanız su buharlaşırır ve değişim sonucu, karbondioksit serbest bırakır. Pişirme soda sıklıkla kabartma ajan olarak kullanılır, ancak su ve karbondioksit inatçı lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan konsantre bir alkalin çamaşır yıkama güçlendiricisi haline gelir ve kesinlikle pişirme yapılmaz.

Evinizde karbonat varsa bunu yıkama sodasına çevirmeniz mümkündür.

İlgili: Çamaşır sodasının farklı kullanım alanları

Neye ihtiyacınız olacak:

1 fincan karbonat tozu
Fırın tepsisi
Parşömen kağıdı

Yapılışı
Fırın tepsisini parşömen kağıdı ile örtün ve sonra üzerine karbonatı yayın. Parşömen kağıdı temizliği çok kolaylaştırıyor, ancak parşömen kağıdı yoksa karbonatın doğrudan tepsiye veya tencereye koyabilirsiniz.

Tepsiyi 200 derece ısınmış fırına yerleştirin. 15 dakika fırında pişirin. Arada karbonatı karıştırın sonra yeniden fırına koyun.

Fırından çıktıktan sonra soğumaya bırakın. Her ikisi arasındaki farkı yan yana koyduğunuzda göreceksiniz. Pişirme sodası biraz daha parlak ve çamaşır tozu biraz daha grenli görünüyor. Çamaşır yıkarken deterjanı etkisini arttırmak için artık yıkama sodasını da ilave edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.