Pişmanlıklar Olmadan Yaşamanın 10 Yolu

0

Hayatınızda ileride pişmanlık duyacağınız bir şansı geri teptiniz mi hiç? Ya da hayatınız boyunca size ders olabilecek şekilde bir konuya hayır dediniz mi? Aslında genellikle başarısız olma korkusu bize ileride pişmanlık duyacağımız hareketleri yaptırır. İşte size pişmanlık duymadan hayatı yaşamanıza yarayacak 10 farklı yöntemi sunuyoruz.

1. Her Şart Altında Kendiniz Olun

Aslında pişmanlık duymamak için yapabileceğiniz en doğru şey bedeli ne olursa olsun kendiniz gibi davranmaktır. Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz yaptıklarınız hakkında ne düşünecek diye hayatı yaşarsanız kendiniz olamazsınız. Bu durumda da birçok pişmanlığı hayatınız boyunca kendinizle birlikte taşırsınız. Günün  sonunda ne kadar uçuk kaçık fikirlere sahip olduğunuz değildir akılda kalan. Bir süre sonra insanlar en uçuk fikirlere bile uyum sağlayabilirler ancak unutmayın ki siz yapmadığınız her şeyden pişmanlık duyarsınız.

2. İyi olmadığınız Şeyleri Yapın

İyi olmadığınız bir şeyi yapmanız aslında ondan zevk almayacağınız ya da fayda sağlamayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle başarısızlıktan korkarak iyi olmadığınız şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin. Düşünsenize çocukken bir çok şeyi diğer çocuklar daha iyi yapıyor diye yapmadığımız olmuştur. Büyüyünce de aynı duyguları yine hayatımıza taşımaya hiç gerek yok. Voleybol sahasında yaptığınız maçlarda çok mu kötüsünüz, ya da tenis oynarken gerçekten raketi tutamıyor musunuz?

3. Kendiniz Ve Diğerleri İçin Dik Durun

Tanıdığınız insanlar hakkında doğru olmayan söylentiler mi yayılıyor. O zaman onları bu doğru olamayan şeylere karşı savunun. Eğer bunların doğru olmadığını biliyorsanız yapacağınız tek şey dik durup onları savunmak olmalıdır. Böylece başka bir gün de onlar sizi aynı duruma düşerseniz savunurlar.

4. Reddedilmekten Endişe Etmeyin

Reddedilme korkusu ile yapmayı planladığınız şeylerden vazgeçmeyin. Başarısızlık ya da reddedilme eninde sonunda yaşayacağınız doğal sonuçlardır. Örneğin reddedileceğinizi düşündüğünüz için birisine çıkma teklif etmezseniz o hep içinizde kaçırılmış bir ihtimal olarak kalacaktır.

5. Sezgilerinizi Dinlemeyi Öğrenin.

Her zaman her olayı iyice analiz edip karar veremezsiniz. Bazen yaptığınız aşırı analizler kafanızın iyice karışmasına neden olabilir. Böyle durumlarda sezgilerinizi dinlemeniz gerekir. Yapacağınız bir harekette yanlış bir durum olduğu hissi içinize geliyorsa onu dinlemeyi öğrenin. Bazı zamanlarda mantığınız ya da duygularınızı sizi farklı yönlendirse de sezgilerinize de kulak vermeyi öğrenin. Emin olun bundan karlı çıkacak ve gereksiz pişmanlıklar yaşamayacaksınız.

6. Diğer İnsanlara Nasıl Hissettiğinizi Anlatın

Eğer diğer insanlara onlar ya da olaylar hakkında ne hissettiğinizi söylemezseniz hep pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşarsınız. Eğer bazı insanları seviyorsanız bunu kelimelere dökerek onlara anlatın. Her ne kadar davranışlarınızla bunu göstermeye çalışsanız da bazı insanlar bunları sözlerle duymak isterler. Bu onları çok daha fazla mutlu eder.

Ayrıca sevmediğiniz ve hakkında kötü hissettiğiniz olayları da insanlara net olarak aktarın ki bu düşünceler zihninizde dönüp durmasın. Aksi taktirde bunlar daha kötü sonuçlara neden olabilirler ve siz de büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.

7. Utanmaktan Korkmayın

Yaptığınız bazı şeyler nedeniyle utanmaktan çekinmeyin. Yani örnek vermek gerekirse toplum önünde konuşma yapmaktan utanmayın. O sırada sizi dinleyen herkesin çıplak olduğunu ve sizin giyinik olduğunuzu hayal ederseniz utanacak hiçbir durum kalmayacaktır. Hepimiz hatalar yapabiliriz. Bu hatalar da aslında toplumun normlarına uymayan davranışlardan kaynaklanır. Ancak toplumun idealleri her zaman bize uymayabilir. Bu durumda da yine kendimiz olmaya devam etmek gerekir. Unutmayın her birey hata yapabilir. Bu durumda da sizin gibi her bir insanın hata yapabileceğini düşünürseniz utanılacak bir durum da ortada kalmayacaktır.

 8. Hatalarınızı Kabul Edin

Hatalarımızı kabul etmeye başladığımızda o güne kadar yaşanan bir çok surunu daha ortaya çıkmadan çözmeye başlarız. Eğer hatalarımızda gururumuz yüzünden boş bir inada sarılmazsak insanlarla olan ilişkilerimiz çok daha iyi noktalarda olacaktır. İnsanlar hata yapabilirler ancak gururları onların bunu kabul etmesine birçok zaman engel olur. Ancak yaptığınız hataları kabul ettiğiniz taktirde kimse size karşı kinlenmeyecek ve çok daha huzurlu bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca kimseye karşı bile bile haksızlık da yapmamış olursunuz. Bu da ileride yaşayacağınız bütün pişmanlıkları ortadan kaldırır.

9. Yanlış İnsanlarla Arkadaşlık Etmeyin

Hayatınızda her zaman olumlu ve size katkı sağlayan insanlar olmayacaktır. Bir çok negatif ve sizi geriye doğru çeken insanla karşılaşacaksınız ve bunların bir bölümü ile arkadaş olacaksınız. Bu tarz insanları tabii geride bırakmak kolay olmayacaktır ancak en doğrusu onların hayatınızdan gitmelerine izin vermektir. Bu sayede sizi pozitif olarak etkileyebilecek yeni insanlara yaşantınız içinde yer açmış olursunuz. Bu tür insanların hayatınıza girmesine olanak sağlarsınız.

 10. Affetmeyi ve Unutmayı Öğrenin

Eğer sürekli geçmişte sizin ya da başkalarının yaptığı hatalarla dolu olan geçmişteki olaylara takılı kalırsanız mutlu bir geleceğe doğru asla adım atamazsınız. Bu nedenle geçmişte yaşanan olayları çözmek için birilerini affetmeniz gerekiyorsa bunu yapmayı öğrenin. Bu sayede geçmişinizde çözülmemiş, takılı kaldığınız olaylar ve durumlar kalmayacaktır. Ayrıca geçmişteki olayları, kötü durumları da unutmayı öğrenin. Sürekli insanlara gücenirseniz ve durumda yaşarsanız kötü bir sağlığınız olur ve insanlara güvenme yeteneğinizi de kaybedersiniz. Gücenmekten kurtulmanın formülü ise affetmek ve unutmaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.