Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

0

Mobilya sektörünün her geçen gün gelişip, kendini yenilemesiyle beraber yepyeni tasarımlarda ahşap mobilyalar ev ve işyerlerini süslemektedir. Her renk ve modeldeki ahşap mobilyaların temizliği konusunda çok hassas davranmak gerekmektedir. Zira pütürlü deterjan veya temizleyiciler, sert sünger veya bezler ahşaba zarar vermekte ve çizikler oluşturmaktadır. Ayrıca kullanılan temizleyicilerin içeriğindeki beyazlatıcı ve renk açıcılar mobilyaların renginde deformasyona yol açabilmektedir. İşte bu nedenle ahşap temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik ürünleri kullanmak en doğrusudur. Günümüzde ahşap temizleyicileri her markette ve alışveriş merkezinde bulabilmek mümkündür. Ahşap mobilyalar, bu temizleyiciler kullanılarak temizlenirse çok daha uzun ömürlü olur.

Zira günlük temizlik malzemeleriyle yapılan temizliklerde ahşabın üzerindeki kir ve isleri tamamen yok etmek olası değildir.

Ahşap Temizleme Ürünlerinin Özellikleri Nelerdir?

Ahşap temizleme ürünlerinin en önemli özellikleri ahşaba zarar vermeden, parlak bir görüntü katarak temizlemeleridir. Bu ürünlerin durulanmaları gerekmez, ahşabın üzerinde her hangi bir kalıntı bırakmaz. Ahşap üzerindeki kir, is ve leke tamamen yok olur ve özel parfümleri ile mis gibi bir hava yaratır. Ayrıca özel ahşap temizleyici ile yapılan temizlikler güç gerektirmez, ürünün içeriğindeki güçlü enzimler sayesinde silmek yeterlidir. En önemlisi de ahşap mobilyalarda maksimum koruma sağlar ve yıllar geçse de deformasyon olmaz.

Düzenli ve sürekli kullanımda daha önceden oluşmuş çiziklerin giderilmesine ve ahşap yüzeyini dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olur.

Ahşap temizlik ürünlerinin dışında koruma amaçlı ürünler de bulunmaktadır. Bu sayede özellikle sudan kaynaklanan lekelere karşı koruma sağlar. Zira ahşap mobilyaların en büyük düşmanı su lekeleri ve sudan kaynaklanan kabarıklıklardır. Koruyucu ürünler sayesinde parmak izi, is, kir, toz, nem, su lekeleriyle ahşap mobilya matlaşmaz, kabarmaz ve özel dokusunu kaybetmez. Deterjan, çamaşır suyu ya da alkolle yapılan ahşap temizliği ahşabın doğal cilasına zarar verir, bezle yapılan toz alma işlemi de yüzeyde çiziklere yol açar. Ancak ahşap yüzeyler için üretilmiş temizlik ve bakım ürünleriyle mobilyaların uzun ömürlü olması, özel parlak görüntüsünü koruması sağlanabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.