Avakado’yu Nasıl Kesmeli ve Saklamalıyız?

0

Bilimadamları avakadonun kanseri önlemede çok önemli bir meyve olduğunu belirtiyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de avakado tüketimi artıyor. İçinde bulunan yararlı maddelerin kaybolmaması ve tüketicilerin bunlardan maksimum seviyede yararlanabilmesi için avakadonun soyulması ve saklanması büyük önem taşıyor. İşte avakadoyu kesme ve saklama yöntemi…

1

Amerikan Kimya Topluluğu, avakodunun içinde bulundurduğu karotenoidler sayesinde kanser önleyici olduğunu belirtmektedir. Ancak bukarotenoidler, avakado’nun dış kabuğunun hemen altında bulunmaktadır. Bundan dolayı avakado’nun soyulması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun için dış yüzeyin etinden çok iyi ayrılması gerekir.

Amerikan Kimya topluluğu, Avakado’nun ayıklanmasını şöyle tarif ediyor.

2

  1. Önce avakadoyu bir bıçakla dik olarak ortadan iki kesin

3

  1. Avakado’yu kestikten sonra iki elinizle hafifçe döndürerek ikiye ayırın.

4

  1. Bir bıçak yardımıyla avakado’nun ortasında bulunan çekirdeği dışarıya çıkarın.

5

  1. İkiye bölünmüş avakado’yu küçük dilimler haline getirin

6

  1. Dilimlerin kabuklarını yine bıçak yardımıyla üzerinde hiç et kalmayacak şekilde sıyırın.

Artık avakadonun yemeye hazır.

7

Soyulmuş Avakado’yu nasıl seklemelisiniz

Avakado, soyulduktan bir süre sonra antioksidanlar sebebiyle kararır. Bunu önlemek için soyduğunuz ve ezdiğiniz avakadonun üzerine bir miktar limon sıkın. Daha sonra hava almaması için üzerini streç ile örtün. Avakado’nun hava almaması önemlidir. Bunun yerine üzerine çıkacak kadar su da ilave edebilirsiniz. Bu da avakadonun hava ile temasını kesecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.