Avokado Kullanarak Kumaşları Pembeye Boyayın

0

Avokadoyu kumaşları boyamak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Lezzetli bu meyvenin yeşil kabukları nedeniyle yeşil renk vermesi beklenebilir ancak boyama yapılınca ortaya gül pembe bir renk çıkar.

Doğal yoldan ve ekonomik bir şekilde, rengi solmuş kıyafetlerinizi sadece birkaç kolay adımda boyayabilirsiniz. Böylelikle avokadonun çöpe giden kabukları ve çekirdeğini de kullanmış olursunuz. Bir tişört boyamak için 1 litre su ve 1 avokadonun kabuğu ile çekirdeği yeterli olacaktır. Kumaş boyamada dikkat edilmesi gereken noktalar

avokado-boyama2

Avokado ile nasıl boyama yapacaksınız?

1. Avokadonun kabuklarını ve çekirdeklerini hazırlayın
Avokadonun kabuğunu çıkarmak kolaydır. Avokadoyu ikiye bölün ve bir kaşık yardımıyla içini alın ve kabuğu bıçakla kesin. Zor olan sert çekirdeği parçalamaktır. Kesici bir aletle ya da sert bir cisimle kırarak çekirdeği parçalara ayırın. Tehlikeli olabileceği için bunu yaparken dikkatli olun. Kahve ve çay ile doğal boyama yapın

2. Kumaşın temiz ve kuru olduğundan emin olun
Boyamanın hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması için kumaşınızın temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Avokado ile boyama ipek ve pamuklu kumaşlar üzerine en iyi sonucu verir.

avokado-boyama3

3. Düşük sıcaklıkta kaynatın
Bir kap alın ve suyla doldurun, içine avokado kabuklarını ve çekirdek parçalarını ekleyin. 1 saat boyunca düşük sıcaklıkta kaynatın ve sonra kumaşı da içine koyun ve 1 saat daha sürekli karıştırarak kaynatmaya devam edin.

4. Bir gece bekletin
Tencereyi ocaktan alın ve avokado kabuklarıyla çekirdek parçalarını çıkarın. Kumaşı suyun içinde bir gece bekletin. Elde kot boyama nasıl yapılır?

5. Doğru kurutma yapın
Sabah, kumaşı boyadan alın, sıkın ve doğal olarak kurutun. Boyadığınız kumaş kurduktan sonra ütüyü düşük ısıya ayarlayın ve kumaşın üzerinden geçin. Bu, rengin ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Boyanın kumaşta kalıcı olması için birkaç gün yıkama yapmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.