Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

0

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda aktaracağız.

Baharatların sahip oldukları uçucu yağların zarar görmesini önlemek için bir dolap, kiler veya çekmedede ısı olmayan ve güneş görmeyen bir yerde hava geçirmez kapların içinde saklanması gerekiyor.

Bir çekmece içinde baharat saklayacaksanız, ya orijinal ambalajı içinde saklayan, eğer açıp kullandıysanız o zaman hava geçirmez bir kaba aktarın ve üzerine etiket yapıştırarak adını ve kullanma tarihi yazın.

Bunun için baharatı kavanoza aktardıktan sonra alt kısmına kalıcı bir kalemle kullanma tarihini yazın. Böylece kullanmak istediğiniz zaman bayat bir baharatla karşılaşma sürprizi ile karşı karşıya gelmemiş olursunuz.

Öğütülmemiş baharatları bir yıl sonra atılmalısınız. Toz haline getirilmiş bahartların kullanım süreleri ise genellikle üç yıldır.

Elinizde öğütülmemiş baharat varsa ve kullanmak için saklamak istiyorsanız o zaman bir kahve değirmeni ile öğütmenizi öneriyoruz. Böylece saklama süresini uzatmış olursunuz. Ayrıca bu şekilde lezzetini de arttırırsınız.

Baharatları alırken kilo ile açık satın almak yerine küçük paketlerle az miktarda satın alın. Çünkü böylece daha kolay tüketip, raf ömrü bitmeden tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.