Bahçede Hidrojen Peroksit Kullanmak İçin 9 Neden

0

Hidrojen peroksit, karbonat ve sirke gibi çok yönlü kullanılan bir malzemedir. Genellikle yaralanmaları sterilize etmek için kullanılan hidrojen peroksiti bahçede de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Organik bir çözüm olmasa da, hidrojen peroksit her türlü bahçe için tamamen güvenlidir. İşte hidrojen peroksiti bahçede nasıl ve neden kullanmanız gerektiği hakkındaki tüm bilgiler!

  1. Hasta bitkilerin iyileşmesine yardımcı olur

Hidrojen peroksit, özellikle kök çürümesinin tedavisi için kullanışlıdır. Bir miktar % 3 hidrojen peroksiti iki katı su ile karıştırın ve bitkinin etkilenen bölgelerine dökün.

  1. Kesilmiş bitki ve ağaçlardaki enfeksiyonları önler

Su ile bir miktar hidrojen peroksiti karıştırın ve hastalığın yayılmasını önlemek için enfekte bitki yaprakları veya köklerine püskürtün.

  1. Tohumların daha hızlı büyümesini sağlar

Tohumların büyümesini hızlandırmak için, tohumları ekmeden önce birkaç dakika boyunca bol suya koyacağınız biraz hidrojen peroksitli solüsyona batırın.

  1. Böcekleri uzak tutar

%1 hidrojen peroksiti su ile karıştırın ve böcekleri uzak tutmak için doğrudan bitki üzerine püskürtün.

  1. Köklendirme maddesi olarak çalışır

Bitkilerinizin köklerinin güçlü ve sağlıklı olması için, toprağa bir hisrojen peroksit ve su karışımı püskürtün.

  1. Toprağı havalandırmaya yardımcı olur

Bitkilerin iyi gelişebilmesi için toprağın da iyi hava alması önemlidir. Toprağı havalandırmak için, biraz hidrojen peroksit ve iki katı suyu karıştırın, toprağa dökün.

  1. Bahçe aletlerini dezenfekte eder

Bahçede kullandığınız aletlerin dezenfekte edilmesi, eğer bir bitkide hastalık varsa diğerlerine bulaşmaması açısından önemlidir. Bu özellikle mantar durumunda geçerlidir. 5 litre suya 2 bardak hidrojen peroksit ekleyin ve bahçe aletlerini içinde bekletin.

  1. Suyunuzu hidrojen peroksit ile tedavi edin

Bahçede kullandığınız suyu daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız, suya biraz hidrojen peroksit ekleyin. Hidrojen peroksit, kimyasalları ve böcek ilaçlarını sudan uzaklaştırarak bitkileri daha sağlıklı hale getirir.

  1. Küfleri temizler

Kir, ısı ve nem, küflenme meydana getirir. Bunu düzeltmek için, 1 litre su içine 10 yemek kaşığı hidrojen peroksit karıştırın ve küf temizlenene kadar günlük olarak etkilenen alanlara püskürtün.

Dikkat: Hidrojen peroksit, bahçe ve kişisel kullanım için güvenli ve etkili bir araç olmasına rağmen, yine de bir kimyasaldır. Asla hidrojen peroksiti kaynatmayın, patlayabilir


Paylaş.

About Author

Comments are closed.