Bahçenizde Tarçın Kullanmanız İçin Çok Neden Var!

0

Tarçın yemeklere, tatlılara lezzet vermesinin yanı sıra sağlık ve güzellik açısından da vazgeçilmez bir baharattır. Tarçını bunlar dışında bahçede de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bahçenizdeki zararlı böcekler ya da bitki hastalıkları için farklı ilaçlar almak yerine tarçın kullanabilirsiniz. Hem ucuz hem de doğaldır. Peki, tarçın bahçenizde ne gibi yararlar sağlayabilir?

Karıncaları kovar

Bahçenizdeki karıncalardan kurtulmak istiyorsanız, karıncaların olduğu yerlere biraz tarçın serpin. Tarçın, karıncaların yiyeceklerin kokusunu almasını engeller ve tarçının olduğu yerden uzaklaşırlar.

Mantarları öldürür

Bahçenizdeki toprakta bitkilerinize zarar veren mantar üremişse, tarçın mantarları yok eder. Çünkü tarçın, mantarların büyümesini engelleyecek antifungal özelliklere sahiptir.

Fidanları hastalıklara karşı korur

Yeni ektiğiniz tohumların sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız, toprağa biraz tarçın serpin. Tarçın bitkileri hastalıklara karşı korur.

Sivrisinekleri bahçenizden uzak tutar

Bitkilerin etrafına biraz tarçın serperseniz sivrisineklerin bitkilerden uzak durduğunu görürsünüz. Sivrisinekler ve diğer böcekler, tarçından nefret ederler. Koku onlar için çok güçlü olduğundan, böceklerin bahçenizden uzak durmasına yardımcı olur.

Hasta bitkileri iyileştirir

Bitkilerinizin dalına ya da yapraklarına yanlışlıkla zarar verdiğinizde, o bölgeye biraz tarçın koyun. Tarçın bitkinin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Gülleri daha da güçlendirir

Bahçenizdeki gülleri çoğalmak için kestiğinizde yeni diktiğiniz güllerin toprağına tarçın koyun. Tarçın  köklenme hormonu gibi çalışacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.