Bakır Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Yumuşak bir maden olan bakır eski dönemlerden kalan güzel bir mirastır. Başlıca kullanım alanları elektrik ve elektronik sanayi, inşaat, ulaşım sanayi, boya sanayiinde kullanılan bakır aksesuar ve mutfak eşyalarında da çok kullanışlıdır. Kolay bükülebilmesi nedeni ile bozuk paralarda da kullanılır. İnce olarak alındığında aksesuar olarak, kalın alındığında mutfak eşyası olarak kullanılırlar. Bakır eşyanın antika sayılabilmesi için yaklaşık kullanımından 100 yılı geçmeli ve üzerinde el işçiliğinin olması gerekmektedir. Bakır kaptan su içmenin inanılmaz faydaları

Bakır Nerelerde Bulunur?

Ülkemizde daha çok Karadeniz bölgesinde bulunur. Çıkarılan bakırlar Samsun, Artvin ve Elazığ’da işlenir. Bakır genel olarak toprakta, kayalıklarda, doğal ortamda, suda ve havada da bulunur. Çeşme sularında da bulunan bakır oranı fazla olduğunda sağlığa olası zararlar verebilir.

Bakırın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

  • Eğer bakırın hammaddesi kaliteli ise bakır da kalitelidir, eğer hammaddesi hurda bakırların toplaması ise kaliteli değildir, ve işlem sırasında dağılır.
  • Fabrika çıkışında fazla anlaşılmayan bakırın kalitesi, daha çok işlem görmek için geldiği dükkanlar da anlaşılıyor.
  • Bakır ustalarının renginden anladığı bakırlar iş el işlemesine geldiğinde el emeği göz nurudur.
  • Bakır İşlemeler sırasında çekiç vurulduğunda çatlama yapar ise de kalitesizdir.
  • Kendi kalemleri ile işlenen bakırlara genellikle Osmanlı motifleri işlenmektedir.
  • Bakırın fiyatı elle yapılmış ise fiyatı artar ve makinada yapılıyor ise azalır.

Bakırla Yapılan Yemekler

Bakır, pek çok yemeğin yapımında kullanılmaktadır. Bunların en başında et ve tavuk yemek geliyor olsa da, balık, mantar, güveç gibi yemeklere de ayrı bir lezzet katar. Gerçek bakır bulunabildiği takdirde, sürekli olarak kullanımı mümkündür. Bakır nasıl temizlenir?

Bakır Cezveyle Kahve Yapımı

Bakır cezveyle içeceğiniz kahve, muhtemelen şimdiye kadar içeceğiniz en lezzetli kahve olacaktır. Taze kahve alır ve bu cezvelerle kahveleri pişirirseniz hem çok daha fazla köpürecek hem de kahvenin aroması ortaya çıkacaktır.

Bakır Kapların Temizlenmesi

Bakır kapların temizlenmesi için özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmamaktadır. Normal tencere ve tavalar gibi elde ya da bulaşık makinesinde temizlenebilir. Ancak temizlenmesi çok daha zor olacaktır. Bu nedenle de günümüzde çok tercih edilmez. Ayrıca bilmelisiniz ki, 3-4 yılda bir kalaylanması şarttır. Aksi takdirde, lezzet katmak yerine yemekleri daha kötü yapacağı gibi sağlığınıza da zarar verebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.