Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

0

Banyolar sürekli nemli kalmalarından ötürü, bakterilerin oluşumuna en müsait alanlardır. Banyolarında klozet olanlar bu durumda daha şanssızdır denebilir. Çünkü klozetler de bakterilerin yanında birçok mikrobun da banyoya yayılmasına neden olabilir. Günlük hayatta sık sık kullanılan, temizlenmek için sürekli girilen banyonun temizliğinde anti bakteriyel ürünlerle detaylı temizlik yapmak gerekir.

Banyodaki Tehlikeler

  • Banyolar içindeki klozetler, özellikle sifona basıldığında etrafa sıçrayan mikroplar nedeniyle oldukça tehlikelidir. Sifonun tanzikli suyu nedeniyle klozet içindeki pis su etrafa sıçrayabilmektedir. Bu sıçramalara en çok maruz kalan ve kişi sağlığı açısından tehlikeli olanlar havlular ve diş fırçalarıdır. Bunu önlemek için havluyu klozetten uzak noktalara asmalı ve diş fırçalarını kapaklı dolaplar içinde saklamaya özen göstermelidir.
  • Nemli kalan havlular ve paspaslar da banyodaki tehlikelerdendir. Nemli ortamda kolayca oluşan ve çoğalan bakteriler, zaman için banyo geneline yayılabilir. Bu durumu önlemek için havluları sürekli değiştirmek ya da kağıt havlu kullanmak çözüm olabilir. Paspasların da sürekli havalandırılması gerekir.
  • Islak bırakılan zeminler ve havalandırılmayan banyolar genel olarak bakteriyel ortamlara açıktır. Küflenmeler görülebilir. Banyo geneline yayılan bakteriler, insan sağlığı için tehlikelidir. Banyo kullanımından sonra zemini kurulayıp; banyoyu havalandırabilirsiniz.

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Banyo temizliğini periyodik olarak yapmanız önemlidir. Temizlik yaparken anti bakteriyel ürünler kullanarak bakteri sorununu çözebilirsiniz. Banyoyu temizlerken öncelikle tekstil ürünleri ortadan kaldırmalısınız. Havalandırılacakları dışarıya bırakmalı, yıkanacakları yıkamalısınız.
  • Ardından, temizleme özelliği fazla olan, banyo temizliğine özel olarak üretilen temizlik ürünlerini kullanarak temizliğe başlamalısınız. Öncelikle duş kabinini, muslukları, lavaboyu ve son olarak klozeti yıkamalısınız. Klozet içini çamaşır suyu kullanarak iyice dezenfekte etmelisiniz.
  • Son olarak da banyo zeminini deterjanla yıkamalı ve kurulamalısınız. Temizliğin ardından banyoyu iyice havalandırmalı ve ortamın tamamen kurumasını sağlamalısınız.

En Zorlusu Kireç Lekeleri

Duş kabininde ve musluklar üzerinde görülen kireç lekelerini çıkartmak oldukça zordur. Bunun için kireç çözücü ürünler kullanabilirsiniz. Ancak sadece bezle bu lekeleri çıkarabilmeniz mümkün değildir. Sünger yardımıyla temizliği yapmalısınız. Kireç çözücü ürünlerin de tam anlamıyla etki ettiği söylenemez. İster istemez bir miktar kireç lekesi kalacaktır. Bu temizliği sürekli tekrarlarsanız; kireç lekelerinin eskisi kadar göze batmadığını görebilirsiniz.

Banyo Temizliğinde Doğal Yollar

Temizlik yaparken genel olarak deterjan kullanmamaktan yanaysanız; doğal yolları deneyebilirsiniz. İlk olarak eski sabunları denemeniz en doğrusudur. Ancak bu yönteme de karşıysanız; sirkeyi deneyebilirsiniz. Fısfıs şişelerinden birine doldurduğunuz sirkeyi fayanslara sıkarsanız; kolaylıkla temizleneceği göreceksiniz. Yine sirke, banyo evyelerinde, lavaboda ve duş kabininde ki su lekelerinin temizlenmesinde de oldukça etkilidir. Buraların temizliği için de yine fısfıs yöntemini uygulamalısınız. Bir diğer doğal yöntem olarak karbonat, lavabo ve küvet temizliğinde oldukça etkilidir. Toz ovalayıcı deterjan kullanırken yaptığınız gibi kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.