Bardakların Parlaması İçin Öneriler

0

Bardaklar kullanım sıklığından dolayı, ilk alındığı gibi parlak kalmaz ve mat bir görünüme kavuşur. Dibinde çay kalan bir çay bardağı, uzun süre yıkanmayan su bardaklarının diplerinde lekelenme, dışında ise kireçlenme oluşur. Şebeke suyunun kireç miktarı, kullanılan deterjan da bu duruma neden olabilir. Bardakların daha canlı ve parlak görünmesi için birkaç yöntem vardır.

Sirke: Kireç lekesine maruz kalmış, özellikle desensiz ve düz olan bardaklarda durum daha rahatsız edicidir. Bardakları parlatmak için doğal yöntemlerden biridir. Sirke, dezenfektan sağlayıcı özelliği bulunması nedeniyle, tercih edilen ilk malzeme olmalıdır. Sirkeli su, bardağa dökülür ve ovarak temizlenir. Ardından kuru ve yumuşak bir bezle ile bardak kurulanır. Ancak bezin mikro fiber özellikte olması daha iyidir. Çünkü, bu özellikteki bezler bardak üzerindeki sulu veya nemli kalan alanları, yüzeye zarar vermeden temizlemektedir. Bu yöntemle bardaklarınız, daha parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşacaktır.

Karbonat: bardakların parıltılı görünmesi için, kolay ve kesin çözümlerden biri de karbonattır. Bulaşık süngerine bir çay kaşığı kadar karbonat dökerek, bu sünger ile bardak ovularak temizlenir. Süngerin yumuşak olması önerilir. Böylece yüzeyde, çizik bırakmaz ve istenilen parlaklık ve ışıltıya kavuşmuş olursunuz.

Çamaşır suyu: Sarı lekeler oluşmuş bardakları ve çay kaşıklarını bir kova içerisine koyarak bardakların üzeri geçene kadar su doldurulur. Hazırlanan bu suyun üzerine, çamaşır suyu dökülür. Bir süre sonra suyun renginin sarıya döndüğünü görebilirsiniz. Bunun ardından ise, bardaklar bulaşık deterjanıyla iyice yıkanır ve parlak bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

Bu yöntemlere rağmen bardaklarınızda lekeler, kireçlenmeler ve matlıklar varsa, bulaşık makinesinde tekrar yıkayın. Bardakların bulaşık makinesinde yıkanırken, ters bir şekilde koyulması önerilir. Çünkü, bardak içinde dolan su kalacak ve su lekeleri ortaya çıkacaktır. Makine için etkili deterjanların yanı sıra, parlatıcı deterjanlarda vardır. Bu ürünleri kullandığınız takdirde, elde yıkamayla uğraşmayacak ve aynı sonucu alacaksınız. Eğer, bu ürünleri kullanmak istemiyorsanız, makinenizde deterjan koyduğunuz gözün içine, deterjanla birlikte çamaşır suyu veya sirke koyarak bardaklarınızın ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.