Baza Kullanımı ve Temizliği

0

Evdeki yatak, yorgan, çarşaf, yastık, az kullanılan kıyafet ve eşyaların ortalıktan kaldırılabilmesi için hanımlara çok büyük kolaylık sağlayan bazalar tam anlamıyla bir deha ürünüdür. Çünkü bazalı yataklar üretilmeye başlandığından beri evlerde büyük bir mekân rahatlaması yaşandı. Eğer sandıklı bazalar olmasaydı az kullanılan eşyaların yerleştirilmesinde ciddi sıkıntılar olabilirdi. Zira modern tasarımlı yeni evler eskilere oranla daha küçük ve pratik kullanım amaçlı inşa edilmiş durumda. Öyle ki çoğu evde büyük boydaki gardıropları bile sığdırabilecek alan bulunamamakta. İşte bu şartlarda baza kullanımı, temizliği, eşya yerleştirme usulü çok daha fazla önem kazanmış durumda. Yatak seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Eşyalar Bazalara Nasıl Yerleştirilmelidir?

Doğru şekilde yıkanıp, kurutup, paketlenerek konan eşyalar bazalarda altı ay hiç açılmadan aynı hijyende kalabilmektedir. Bunun için her şeyden önce bazanın sabunlu bezle iyice silinmiş, durulanmış ve kurulanmış olması ilk şarttır. Sonrasında eşyaların temizliği konusuna dikkat etmek yeterlidir. Öncelikle bazalara doldurulacak eşyalar doğru temizleme yöntemleriyle temizlenir. Örneğin yorgan ve yastıklar, uygun makine varsa makinede yıkanır, yoksa temizleme şirketlerinde temizletilir. Ardından tamamen kuruduğundan emin olunduğunda birkaç gün havalanması için uygun bir yere serilir ve vakumlama poşetlerinde vakumlanır, bazanın içine dizilir. Bazalara eşyaları yerleştirirken daha uzun süre kullanılmayacak olan eşyalar alt ve arka kısımlara, sık kullanılanlar ise ön ve üst kısma yerleştirilmelidir. Bu sayede bazanın her gün açılıp kapanması ve aranan eşya bulunmaya çalışılırken bazanın içinin dağılması önlenebilir. Zaten bazaya sık kullanılan değil, mevsimlik ya da nadir kullanılan eşyaların yerleştirilmesi daha mantıklıdır. İstenen her şey bazaya yerleştirildikten sonra ayda bir ya da iki ayda bir bazanın kapaklarının açılıp biraz havalandırılması yeterli olacaktır. Yatak odanızın sizi hasta etmesini nasıl durdurursunuz?

Bazaları Temizlerken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Bazaların içindeki eşyaların temiz kalabilmesinin en temel şartı eşyaların yerleştirildiği bazanın temiz olmasıdır. Özellikle aylarca kapalı kalan bazaların temiz olmaması içindeki eşyaların kokmasına sebep olmaktadır ki, bu durum hiç de hoş olmaz. Bunun için öncelikle bazanın içi, dışı sabunlu, yumuşak bir bez ya da sünger ile silinir ve durulanır. Ardından kuru ve yumuşak bir bezle iyice kurulanır ve birkaç saat odanın penceresi ve bazanın kapakları açık olacak biçimde bazanın içi havalandırılır. Ardından bazanın köşelerine minik peçete ya da tül parçaları içinde karanfil, lavanta veya kurumuş gül yaprağı konur. Böyle bir imkân yoksa banyo ya da dolap kokusu olarak kullanılan tabletlerden bir er tane bazaların köşelerine yerleştirilir. Ardından bazanın zeminine temiz ve ince bir bez serilir ve paketlenmiş eşyalar o bezin üzerine muntazam bir şekilde istiflenerek dizilir. Bu temizlik ve yerleştirme işleminden sonra arada bir bazanın kapakları açılarak on-on beş dakika bazanın havalandırılması yeterli olacaktır. Eşyalar bazada her daim temiz ve düzenli bir şekilde saklanabilecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.