Beklemekten Sararan Örtü ve Çarşaflar Nasıl Beyazlatılır?

0

Masa örtüleri ve çarşaflarda eskilerin sandık lekesi dediği sararma, uygun olmayan şekilde saklanan karton kutu veya ahşap raflarla reaksiyona giren kumaşlarda meydana gelir. Sarı hatta kahverengiye dönen lekeler oluşur.

Başından beri bilmeniz gereken bir şey var. Bu süreç zaman alır! Hızlı bir şekilde bu sararmadan kurtulmak mümkün değil, ancak sararan eşyanız her ise kıymetli olduğunu düşünün ve buna değecektir. Dantellerdeki lekeler nasıl çıkarılır?

Sararmış öğeleri büyük bir tencereye koyun. 1/4 bardak tuz ve 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin. (Alternatif olarak aynı yöntemi bir oksijenli ağartıcı kullanarak da yapabilirsiniz.) Masa örtüsüne damlayan mum nasıl temizlenir?

Kaynama noktasına getirin ve ocağı kapatın. Sararan masa örtü veya çarşaflarınızı içine koyun. Ara sıra karıştırın. Bazen lekelerin çıkması 2-3 gün sürebilir. Bu süre içinde aynı suyun içinde bekleyebilirler. Ya da isterseniz her gün yeni su hazırlayabilirsiniz. Ancak her gün yeniden kaynama noktasına getireceksiniz.

Leke çıkarma işleminin ilerleyişini kontrol etmeye devam edin ve memnun olunca suyu boşaltın ve iyice durulayın ! Çamaşırlarınızda veya masa örtünüzdeki kalan sabunlar ütülendiğinde kahverengileşir ve zamanla liflerden de uzaklaşır … durulayın, durulayın ve tekrar durulayın.

Mümkünse, güneşte düz bir yüzeye kurumaya bırakın. Kurutucuya koymayın onlara zarar verir. Kış bile olsa zayıf güneş ışığı bile onlara daha iyi gelecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.