Beyaz Çarşaflarınız Varsa Yapmamanız Gereken 6 Şey

0

Beyaz yatak çarşafları kullanıyorsanız, onları ilk günkü gibi beyaz tutmanın yollarını bilmeniz gerekir. Yapacağınız bazı hatalarla, kar gibi beyaz çarşaflar bir süre sonra hiç istemeyeceğiniz bir görüntüye bürünebilir. Yatak çarşaflarından koku ve yağı çıkarma

Çarşaflarını çok uzun bırakma
Düzenli olarak yatak çarşaflarınızı değiştiriyor ve yıkıyor olabilirsiniz ancak beyaz çarşafları renkliler kadar uzun kullanamazsınız. Beyaz çarşaflarınızın rengini korumak ve ömürleri uzatmak için en az haftada bir kez değiştirmeniz gerekir.

Yatakta yemek
Yatakta bir şeyler atıştırmayı ya da kitap okurken kahve içmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, özellikle beyaz çarşaflar varken bunu yapmayın. Lekeleri çıkarmak için kullanacağınız çamaşır suyu gibi sert kimyasallar çarşafınızın ömrünü kısaltır.

Makyajla uyuma
Makyajı temizlemeden uyumak cildinize zarar verir. Aynı zamanda beyaz çarşaf, nevresim ve yastık kılıflarınızda da çıkarılması zor lekeler oluşmasına neden olur.

Soğuk suda yıkama
Beyaz çarşaflarda hafif lekeler bile çok fazla göze batar. Soğuk ve hatta ılık su, beyaz çarşaflarınızdan lekeleri temizlemek için yeterli değildir. Beyaz çarşaflarınızı yıkarken hem hijyenik olması hem de lekelerin gitmesi için sıcak suyu tercih edin. Çamaşırları beyazlatmak için doğal yöntemler

Çamaşır suyu kullanma
Çamaşır suyu beyaz çamaşırlardan lekeleri temizlemek için ideal olabilir. Ama ağartıcı kullanmak, bazı kumaşların bozulmasına ek olarak, beyaz çarşaflarınızın rengini sarıya çevirebilir. Beyaz çarşaflarınızdaki lekeleri çıkarmak için klorlu ağartıcı yerine doğal beyazlatıcı ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Fazla deterjan kullanma
Beyaz çamaşırlarınızın iyi temizlenmesi için çamaşır deterjanını fazla kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bu, çarşaflarınızda deterjan kalıntısı bırakabilir ve çarşaflarınızın sertleşmesine neden olabilir. Beyaz çarşaf yıkarken, ne kadar deterjan kullandığınıza dikkat edin.

Ayrıca çamaşır yıkama bittikten sonra çamaşırları gözden geçirin, köpüklerin düzgün bir şekilde durulandığından emin olun. Aksi takdirde, ekstra durulama ve sıkma döngüsünü çalıştırmanız veya son durulama döngüsünden hemen önce makineye biraz beyaz sirke ilave etmeniz gerekebilir. Beyaz sirke ile kolayca dezenfekte edebileceğiniz 9 şey


Paylaş.

About Author

Comments are closed.