Bıcağı Doğru Şekilde Kullanıyor Musunuz?

0

Mutfakta en çok kullandığınız aletlerin başında bıçaklar gelir. Ancak keskin olmaları sebebiyle ev kazalarının büyük bölümü bıçaklardan kaynaklanır. Bıçak kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kotrolün kaybedilmemesidir.

İşte bıçak kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Keskin bıçak kullanın: Mutfağınızda bulunan bıçaklar keskin olmalıdır. Ancak kesinlikle çocuklarınızın ulaşamayacağı noktada tutun. Keskin bıçak, kesim yaparken kaymayı önler. Evde Bıçak Nasıl Bileylenir?

Parmaklarınızı uzak tutun: Dilimleme yaparken kestiğiniz ürün ile parmaklarınızın arasında mesafe olmasına özen gösterin. bıcağın kayması sonucunda parmağınızı kesmi riskini azaltmış olursunuz.

Avucunuzu kesme tahtası olarak kullanmayın: Her ne kesiyor olursanız olun, kesinlikle avucunuzu kesme tahtası olarak kullanmayın.

Bıcağın ucuyla kesin: Kesme istemi sırasında bıcağın ucunu kullanın. Sapını tuttuğunuz bıcağı aşağıya yukarıya hareket ettirerek kesme işlemini yapın. Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?

Bu hareket sırasında parmaklarınıza dikkat edin.

Parmaklarınızı kıvırın: Parmak uçlarıyla bir gıdayı tutup kesmek isterseniz, parmaklarınızı kıvırın. Böylece keseceğiniz ürün ile bıcak arasına duvar çekmiş gibi olursunuz.

Altında parmaklarınızı kıvırın ve doğrama sırasında parmak uçlarınızla gıda

Bıcağı yalamayın: Her ne olursa olsun, bıcakta bulunan ürünü yalamayın. Bu hareket dilinizin kesilmesine neden olabilir.

Kesme tahtasını sabitleyin: Kesme işlemi sırasında kesme tahtasının hareketsiz olmasına dikkat edin. Tahtanın kaymaması için altına havlu koyabilirsiniz. Paslanan Bıçaklar İçin Çözüm Önerileri

Lavabonun üzerinde dilimleme yapmayın: Bu hareket size kaza olarak geri dönebilir.

Eğer bir kesi oluşursa hemen üzerine basınç uygulayın. Kanama duruncaya kadar kağıt havlu ile sarın ve bastırın.

Elinizi başınızın üzerine kaldırarak bekleyin. Kanama durduktan sonra kesilen yerin üzerine antibiyotikli krem sürün. Çatal-Bıçak Takımlarınız İlk Günkü Gibi Parlasın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.