Bildiğiniz Her Pişirme ve Saklama Kuralı Doğru Mu?

0

Pişirme ve saklama kuralları geneldir. Ancak herşeyi doğru mu biliyoruz. Bu yazımızda size aslında doğru olarak bildiğimiz ancak aslında yanlış yaptığımız 11 kuralı yorumlayacağız.

Mantar yıkanmamalıdır
Bazı insanlar mantarları yıkamayı reddederler, çünkü yıkama sırasında suyu emer, şişer ve lezzetini kaybeder. Bunun yerine, kiri gidermek için titizlikle silerler veya fırçalarlar. Hızlı bir şekilde yıkarsanız da olabilir. Mantarın yüzde 90’ı sudur. Bu yüzden biraz su çekmesi lezzetinde çok da fark etmeyecektir.

Mikrodalga yiyeceklerin besin değerini kaybettirir
Mikrodalga çok kullanışlıdır, ancak yemeğinizin besin değerini kaybettirdiği yönünde genel bir kanı bulunuyor. Harvard’daki gıda uzmanları yemeğin tekrar kaynatılmasını daha zararlı olduğunu belirtiyorlar. Yiyeceklerdeki besin maddelerinin en iyi mufaza edilmesi için hızlı pişirme ve hızlı ısıtma olduğu görüşünde uzmanlar birleşiliyor. O zaman mikrodalga bu kriteri karşılıyor.

Alkol pişirme esnasında yanar
Yemekleri pişirirken içine konulan şarap veya bira kesinlikle mutfakta yangınlara neden olmaz. Alkol ısıyla birlikte buharlaşır ve gider. Yemeklere lezzet veren alkol değil, geride kalan içeceğin kendisidir.

Yağ, makarnanın birbirine yapışmasını önler.
Neredeyse her makarna kutusunda makarnanın birbirine yapışmasını önlemek için kaynar suyun içine yağ konulması önerilir. Yağ suyun üzerinde kalır. Yani makarna ile sadece tencereden çıkarken temas eder. Bu da makarnanıza sosun yapışmasını engeller.

Makarnanın yapışmasını engellemek için sürekli karıştırmanız yeterli olacaktır.

Kahve buzdolabında korunmalıdır
Kahvenizi buzdolabından veya dondurucudan çıkarın. Kahvenizi soğuk tutmak, daha uzun süre dayanasını sağlamaz. Bunun yerine yoğunlaşma meydana gelir ve nem kahvenin tadını etkiler. kahvenin en iyi şekilde saklanması için cam ve seramik bir kapta ağzı iyice kapalı olarak olmalıdır. Ocak giyi sıcak yerlerde tutmayın.

Fırın her zaman önceden ısıtılmalıdır?
Kabarmayan kek sorunları yaşıyorsanız fırını önceden ısıtmamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Ön ısıtma pişirmede zamandan kazandırır, ancak birçok durumda gerekli değildir ve fazla enerji kullanmanıza neden olur. İçinde kabartma tozu bulunan yiyeceklerde fırını önceden ısıtın, diğer durumlarda gerekli değildir.

Et her zaman iyi pişmiş olmalıdır
Et içindeki bakterilerin yok olması için çok iyi pişirilmiş olması gerektiği zannedilir. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) etleri şu minimum sıcaklıklara kadar pişirmeyi önerir :

Sığır eti, domuz eti, dana eti ve kuzu (biftek, pirzola ve rosto) – 145 derece F (orta)
Öğütülmüş et köfte veya karışımları – 160 derece F
Tüm kümes hayvanları – 165 derece F

Kızartma için yağ çok sıcak olmalı
Çok kızgın yağda kızartma yapmak isterseniz mutfağınızda yangın çıkma ihtimali yüksektir. Kızartmalarınızı oda sıcaklığında yağda başlatın ve yavaş yavaş ısıtın. Kızartma bu şekilde daha uzun sürebilir (bir saate kadar), ancak sıçrama olmazve daha az yağ kullanırsınız. Ayrıca sürekli kızartmanın başında da beklemek zorunda kalmazsınız. Ortaya çıkan patates kızartması gevrek ve kahverengi olur, yaklaşık üçte bir oranında yağ içerir çünkü pişerken daha az yağ emer.

Avokado’nun çekirdeğini içinde bırakmak kahverengileşmesini önler
Birçok kişi avokadoların kahverengileşmesini engellemek için çekirdeğini içinde bırakır. Oysa bu kahverengileşmesini engellemez. Renk değişimi önlemek için üzerine limon suyu serperek streç filme sıkıca sarılmasıdır.

Makarna durulanmalıdır
Bazı kişiler makarnayı haşladıktan sonra süzer ve soğuk sudan geçirerek şoklama yapar. Ancak soğuk su makarnanın üzerindeni nişastanın gitmesine neden olur. Bu da sosun yapışmasını önler. Eğer makarnayı hemen kullanmayacaksanız ve makarna salatası yapacaksanız o zaman durulayabilirsiniz.

Et mühürlenirse suyunu kaybetmez
Et mühürlemek etin suyunun içinde kalmasını sağlar görüşü yaygındır. Ancak ne yazık ki bu doğru değil. Ne yaparsanız yapın et suyunu salacaktır. Yapılan araştırmalar mühürlenen eti aslında çok daha faz su kaybettiğini göstermektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.