Bitkilerde Maden Suyu Kullanılmalı mı?

0

Maden suyu bitkileriniz için sade, eski moda musluk suyuna iyi bir alternatif gibi görünse de, tekrar düşünün. Mineralli suda bulunan ve insanlar için iyi olan çok mineraller ve tuzlar bitkiler için o kadar iyi olmayabilir. Maden suyu muhtemelen bitkilerinizi öldürmez, ancak büyümeyi engelleyebilir veya toprağı kurutabilir.

Maden suyu bitkilerin ihtiyaç duymadığı katkı maddeleri içerdiğinden, bu mineraller bitkinin toprağında kalır ve sonuçta kompozisyonunu değiştirebilir. Örneğin, kullanılmayan mineraller ve tuzlar toprakta kalırsa, toprak daha hızlı kurur, bu nedenle bitki daha sık sulama gerektirir.

İlgili: Çiceklerin dibine neden tarçın dökülmeli?

Maden Suyu ile Bitki Sulama Tarifi
Öncelikle toprak yıkaması yapılmalı. Bunun için temiz içme suyuna ihtiyacınız olacak. Saksıya temiz içme suyunu dökün. Su saksının alt tabağında kalmamalı, akıp gitmeli. Bunu banyo ya da mutfak lavabosunda yapabilisiniz. Bolca temiz içme suyu kullanarak toprağı yıkayın.
Toprak biraz kuruduktan sonra bitki besinli sulama yapmalısınız. Saksıdaki toprağın yüzeyini, en kenardan başlayarak yavaş yavaş, merkeze kadar daireler çizer gibi dökerek sulayın. Besinli suyun miktarının fazla olması gerekmez. Saece besinli suyun köklere ulaşması gerekir. Saksı alt deliğinden bir iki damla su çıkınca işlem tamamlanmış olur. Yine toprağın kuruması beklenir.
Sıra maden suyu ile sulamada. Maden suyunu yavaş yavaş dökerek toprağı sulayın. Tüm köklere ulaşacak miktarda kullanılması yeter. Sonra sıradaki sulamaya kadar toprağın biraz kurumasını bekleyeceksiniz.

İlgili: Hangi çicek nasıl çogaltılabilir?

Musluk suyu
Çiceklerinizi sularken musluk suyunu kullanabilirsiniz. İçinde her ne kadar klor gibi katkı maddeleri bulunsa da çiceğinize zarar vermeyecektir.

Yağmur suyu
Çoğu durumda, bitkiler için en iyi su yağmur suyudur. Yağmur suyunu plastik sürahilerde veya kovalarda toplamayı ve bitkilerinizi sulamayı düşünebilirsiniz.

İlgili: Afrika menekşeniz açmıyorsa


Paylaş.

About Author

Comments are closed.