Boraks Nedir? Ne İşe Yarar?

39

Ev temizliğinde sık sık kullanılan boraks, çeşitli maddelerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış ve mikropların yok edilmesinde oldukça başarılıdır.

Boraks Nedir?

Boraks doğal bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlere girmektedir.

Boraks Ne İşe Yarar?

Boraks adını Arapça Burak yani parlak isminden alır. Kimyasal madde evinde kullanmak istemeyenler, sağlığına dikkat edenler, deterjanlara alerjisi olanlar, küçük çocuğu olanlar boraks ile evlerinin dört bir yanında doğal olarak hijyeni sağlamaktadırlar.

Boraks Nerede Kullanılır?

Boraks tıpkı marketlerden alınan kimyasal maddeler yoluyla elde edilmiş temizleyicilerle aynı işi yapar. Aralarındaki fark boraks mineralinin insana ve çevreye zarar vermemesidir. Çamaşır yıkanmasında,  bulaşık temizliğinde kullanılır. Evlerinde sağlıklı temizliğe kavuşmak isteyenlerin boraks mineralini yakından tanıması gerekmektedir. Evlerini temizlerken faydadan çok zarar görenler çareyi doğaya ve çevreye dost olan boraks maddesini almakla bulmaktadırlar.

Boraks aynı zamanda bahçe işlerinde de kullanılır. Zehirli otların temizliğinde kullanılır. Topraktaki diğer canlılara zarar vermez ve böcek oluşumunun önlenmesinde toprağa serilir.

Boraksın Kullanıldığı Alanlar

 • Boraks kozmetik sanayisinde kullanılır.
 • Boraks inşaat sanayisinde kullanılmaya başlamıştır. Çimentoya sağlamlık verdiği öğrenilmiştir.
 • Boraks atık sanayide kullanılır.
 • Boraks deterjan sanayisinde kullanılır.
 • Boraks enerji sektöründe kullanılır.
 • Boraksı Evinizden Eksik Etmemeniz için 15 Neden

Boraksın Çamaşırlarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kimyasal deterjanlar hem çok pahalı hem de sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Evde hazırlanabilir bir reçeteye artık kimyasal deterjanlara dünyanın paraları verilmeyecek hem de sağlık korunmuş olacak. 1 kahve fincanı boraks, 1 kahve fincanı çamaşır sodası ve limon tuzu ile sağlıklı deterjanlar hazırlamak mümkündür. Bu karışımı normal deterjan ölçüsünde çamaşır makinesinin yıkama gözüne eklemek suretiyle temizlik işlemine başlamak mümkündür.

Boraksın Bulaşık Yıkamada Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 Su bardağı boraksı aynı şekilde çamaşır sodasıyla karıştırmak ilaveten portakal yağı ya da mandalina yağı kullanmak bunlardan karışım yapmak bulaşık deterjanı yerine geçmektedir. Unutulmamalıdır ki bulaşıkların iyice durulanması gerekmektedir.

Boraksın Halılarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 fincan boraks ve 1 fincan karbonatı su ile macun kıvamına getirerek kirli veya lekeli kısma ovmak suretiyle temizliğini sağlamak mümkündür. Koku sinen halılar ya da kilimleri bu karışımı üzerine serperek bekletmek, sonrasında ise süpürge ile iyice temizlemek gereklidir.

Boraksın Tuvalet Temizliğinde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 su bardağı boraks ve çamaşır sodasına ilaveten sirke de mikrop kırıcı özelliğiyle aralarına katılmaktadır. Karışımı macun haline getirerek yüzeylere fırça ya da sünger yardımıyla ovmak suretiyle temizlik işi gerçekleştirilebilir.

Boraksın Böcek İlacı Olarak Kullanılması Nasıldır?

Her türlü böceğe karşı etkili olan boraks böceklerin çıktığı deliklere sürülmektedir. Hamam böceklerine bile tesiri vardır. Çocuklara temas etmesinden kaçınmalıdır. Uygulandıktan sonra eller bol suyla durulamak gereklidir.

İlgili: Boraks cildiniz için güvenli mi?

Boraks Nerede Satılır?

Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve güvenilir internet sitelerinden temin etmek mümkündür. Son yıllarda insanların doğal ve doğaya yönelik organik ürünler seçmesi boraks gibi pek bilinmeyen maddelerin günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.

Temizlikle Çamaşır Suyu Yerine Ne Kullanılabilir?


Share.

About Author

39 Comments

 1. Benim bu bilgiler çok işime yaradı çünkü slime yapmak istiyorum bunun içinde borax ın nerede satıldığını öğrenmem gerekiyordu .

  • Hayat Kolay on

   Merhaba Damla Hanım, 1 kg’ı 10 TL civarında. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Ben slime yapmak için kulanıcam da persillerdw borax olıyormu merak ediyorum ona göre babamdan izin alıp borax alıcam

 3. Saolun boraxın nerde satıldığı lazımdı çünkü slime yapcam

 4. Boraksi koltuk temizliğinde de kullanabilirmiyim. Nasıl kullanmalıyım. Teşekkürler

 5. mukadder kaplan on

  boraks suda eritilip sprey şişesine püskülebilirmi bcekler için

 6. Elinize emeğinize sağlık faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz.Yazilarinizin devamını bekliyorum.ıyi çalışmalar.

 7. Pratik ve yararlı bilgiler var çok güzel bir site Teşekkürler

 8. saç yıkanırmı bununla anti septik ya hafta da iki yıkasak ?

 9. Merhabalar. Bursa’da nerelerde bulabilirim? Bilen var mi acaba?

 10. Çok iyi slime yapmak için boraks arıyordum artık nerede satildiginida öğrendim teşekkürler

 11. teşekkurler
  sizin gibilere ihtiyacımız var
  İYİKİ VARSINIZ!

 12. Çok teşekkürler. Ben çok uzun zamandır slime yapmak istiyordum ama boraxın nerde satıldığını falan bilmiyordum. Bilgileriniz bana çok yararlı oldu

 13. Hüseyin Karakaya on

  Çok güzel bir site yorumlar güzel ellerim eldiven taktiğim halde ceviz tetiri oldu sirke ile denedim defalarca çıkmadı Başka bir yolunu bilen varsa bildirirmisiniz şimdiden tesekkurler

 14. toprak melis sevenyüz on

  Gerçekten tam olarak aradigim bilgiler var. Elinize emeginize saglik

 15. sümeyra on

  borax sadece bu şeylere yapıldığını bilmiyordum.Teşekkürler