Brokoliyi 1 Yıldan Daha Fazla Nasıl Saklayabilirsiniz?

0

Brokoli, lif bakımından zengindir ve neredeyse hiç yağsız içermez. O nedenle de sağlıklı beslenme ve diyet programlarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Brokoliyi düzenli olarak beslenmenize dahil etmek istiyorsanız, uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz.

Brokoli, lif zengini olmasının yanı sıra C, E ve A vitaminleri, kalsiyum, demir, bakır, manganez, çinko ve selenyum içeren mineraller bakımından da zengindir. Aynı zamanda serbest radikal hasarlarıyla savaşan yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Sağlıklı kemik ve dokuları destekler ve ayrıca yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Brokolinin raf ömrü kısadır. Küflenmeye karşı oldukça hassastır ve 3 ila 5 gün boyunca taze kalabilir. Ancak doğru saklama yöntemlerini bilirseniz, brokoliyi 1 yıla kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

Not: Brokoliyi kısa süreli buzdolabında saklamayı planlıyorsanız, yıkamayın. Çiçeklerde sıkışan aşırı nem küflenmeye neden olur.

Brokoliyi uzun süre (12 ila 18 ay) saklama yöntemi
Bir tencereye su koyun ve yüksek ateşte kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra parçalara ayırdığınız brokoliyi ekleyin. Ayrıca brokoliyi koymadan önce tuz ilave edebilirsiniz. Tuz brokolinin rengini korur.

Brokoliyi suya ekledikten sonra orta ateşte 3 dakika pişirin ve ardından süzün.

Brokoli pişerken bir kap içine su doldurun ve suya bol miktarda buz küpü atın.

Süzdüğünüz brokolileri hızlı bir şekilde buzlu suyun içine koyun. Tüm brokoli parçalarının buzla temas ettiğinden emin olmak için biraz karıştırın.

Brokolileri buzlu suyun içinde 3 dakika kadar bekletin ve ardından tek tek alarak kilitli buzdolabı poşetlerinin içine yerleştirin.

Poşeti kenarında çok az bir yer kalacak şekilde kilitleyin ve bir pipet alarak açık kalan yerden poşetin içindeki havayı çekin. Poşete hava dolmaması için pipeti hızla çıkarın ve poşeti tamamen kapatın.

Hazırladığınız brokolileri dondurucuya yerleştirerek uzun süre saklayabilir ve istediğinizde çıkararak kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.