Bulaşık Makinesinde Koku Oluşması Nasıl Engellenir?

0

Beyaz eşyalardan bulaşık makinesi günümüzde bayanların neredeyse eli ayağı konumundadır. Bulaşık makinelerinin markaları ne olursa olsun, bambaşka sebeplerle kötü koku oluşumu başlar. Bu da bütün eve yayılarak can sıkıcı bir hal almaktadır. Ne yaparsanız yapın geçmeyen bu kokunun sebeplerini iyi araştırmak gerekiyor.

Bulaşık Makinelerinde Kötü Koku Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Bulaşık makinenizde oluşan bu kötü kokuların sebebini detaylıca araştırmak gerekebilir. Bu sebeplerden biri olan kirli bulaşıkların makine içinde uzunca müddet kalmasıdır. Aile bireylerinin çok olmadığı evlerde bulaşık makinesinin dolması uzun zaman almaktadır. Bu tip az bulaşıklar için kısa zaman ayarlı bulaşık makinesi programları da mevcuttur.

Bulaşık makinesinde kötü koku oluşmasına sebep olan bir faktör de bulaşık makinesi filtresinin tıkanmış olmasıdır. Bulaşık makinesinin ana parçalarından biri olan kirli suyu süzmeye yarayan filtrenin sıkça temizlenmesi gerekir. Kirlenen filtre boruları tıkayarak yemek artık kokularını meydana getirir.

Bulaşık makinesi hortumunun yağ olması da büyük problemlerdendir. Gün içinde yıkanan yağlı bulaşıklar yıkanma esnasında bu yağların hortuma bulaşmasına neden olur. Bu da dışarı yayılan kötü kokulara neden olur.

Bulaşık makinesinde kötü koku oluşmaması için yapılması gereken bazı çözüm yolları şu şekildir:

  1. Kimyasal Bulaşık Makinesi Temizleyicisi Kullanmak

Temizlik ürünleri satan yerlerde ve marketlerde, hem körü kokunun giderilmesi hem de bulaşık makinesinde oluşan kireci temizleyen bu deterjanları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu temizleyici maddeler, kimyasal içerdikleri için makinenin içinde bulaşık varken çalıştırılması yerine boş bir şekilde çalıştırılması önerilir. Çamaşır temizliğinde kullanılan çamaşır sodası da bulaşık makinesindeki kötü kokuları gidermeye yarayan bir başka kimyasaldır. Çamaşır sodası da makine boşken koyulup, makine çalıştırılmalıdır. Ayrıca bulaşık makinesine dökülen çamaşır suyu da kötü kokuların giderilmesinde etkili olacaktır. Bulaşık makinesinde yıkanan mutfak araç gereçleri doğrudan vücuda temas ettiği için kimyasal kullanmak çok da önerilen bir çözüm yolu değildir aslında. Bunun yerine bulaşıkları çok bekletmeden, bağlantı borularında sorun olup olmadığı tespit edilerek daha doğal çözümler bulunabilir.

  1. Bulaşık Makinesi Kokusu Gidermede Sirke Kullanımı

Sirke ev temizliğinin hemen hemen her alanında kullanıldığı gibi ayrıca bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne ilave edildiğinde kireç oluşmasını engelleyerek makinenizdeki kötü kokuları giderir. Bulaşık makinesine yıkama esnasında koyulan sirke için bir başka kullanım da, bir beze sirke dökerek makinenizi silmeniz de kötü kokuları giderecektir.

  1. Karbonat Ve Limon Bulaşık Makinesinde Koku Oluşmasını Engeller mi?

Karbonat, gümüş eşyaların parlatılmasında ve diş macunlarının etken maddesi olarak bilinir. Limon ile karışım haline getirilen karbonatı bir bez ile bulaşık makinesinde bulaşık olmadan silmeniz makinenizin temizlendiğine şahit olmanızı sağlayacaktır. Bu karışımı bulaşık makineniz boş iken koyarak çalıştırmanız hem makinenizde oluşan olası kireçleri giderir hem de kötü kokuların giderilmesi için gayet doğal ve faydalı bir yöntemdir.

  1. Bulaşık Makinesi Kötü Kokular İçin Limon Tuzu İle Boraks

Dezenfektan özelliği ile bilinen boraks, temizliğin her alanında kullanılan sodyum ve bor içeren bir mineraldir. Bulaşık makinesinin deterjan bölümüne koyularak makinenin boş çalıştırılması halinde kötü kokular gidecek, makineniz pırıl pırıl olacaktır.

  1. Bulaşık Makinesi Kokuları

Marketlerde satılan bulaşık makinesi kokuları da işinizi görebilir. Limon ya da portakal kokulu aroması sayesinde bulaşık makinenizde oluşan kötü kokuların giderilmesinde büyük rol oynar. Bu makine kokularının kullanımının sınırlı olduğunu, dönem dönem, kokusu gelmediğini fark ettiğinizde değiştirmeniz gerektiğini de hatırlatmakta fayda vardır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.