Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenir?

0

Poliüretan ve selüloz kullanılarak üretilen bulaşık süngerleri, bulaşıkları temizlemek için birebirdir fakat süngerlerin her yeri temizlemiş olması, içlerinde bakteri barındırdıkları ve temizlenmeleri gerektiğini hatırlatır.

Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenmelidir?

İçinde her çeşit mantar ve bakterinin bulunduğu bulaşık süngerlerinin devamlı bakım gerektirdiği unutulmamalıdır. Buna dayanarak bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra süngerin temizliğini de yapmalısınız.

Bulaşık süngerini kullandıktan sonra üzerinde biriken büyük pislikleri elinizle güzelce temizlemelisiniz. Arkasından süngerin kendini sıcak suda bulaşık deterjanı kullanarak köpürtmeli, çitilemelisiniz. Yine sıcak suda duruladıktan sonra kurumaya bırakmalısınız. Bir ya da iki saat içinde tekrar kullanmaya hazır olacaktır.

Bulaşık süngerinizin sadece sabunla köpürtülmesi sizin için yeterli değilse önceden son derecesinde ısıttığınız fırına birkaç dakika yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Isı, süngerin mikroplardan arınmasını kolaylaştırır.

Bulaşık Süngeri Klorlu Su ile Temizlenir mi?

Bulaşık süngerinizin temiz kalması pek mümkün değil. Çünkü devamlı elinizin altında fakat siz yine de fırsat buldukça tekrar tekrar temizlemeye özen göstermelisiniz. Kullanacağınız temizleme tekniklerinden biri de klorlu sudur. Kullanmadığınız tencerelerinizden birini bu iş için ayırabilirsiniz. Önce tencerenin içine klorlu suyu hazırlayın daha sonra temizlemek istediğiniz bulaşık süngerini atın. Yaklaşık yarım saat kadar bastırarak kaynatın. Kaynatma işlemi hem yüksek ısı hem de klor sayesinde süngerinizin temizlenmesini sağlayacaktır. Bununla beraber kaynatma sona erdikten sonra limonlu su da kullanabilirsiniz. Limon, içinde bulundurduğu maddelerle süngerdeki mikropları arındıracaktır. Tüm bu klorlu su ve limon, süngerinizde yer alan bakterileri, mikropları %85 oranında temiz kılar.

Bulaşık Süngeri En İyi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık süngerini en iyi temizleme şekli ısı vermektir. Bu nedenle fırında yüksek ısıya tabi tutulan sünger, klorlu suya nazaran çok daha temizleyicidir.

Bulaşık süngerinizi %99 oranında temiz tutacak tekniklerden biri de bulaşık makinesidir. Makineye attığınız sünger hem yüksek ısıda kalacak hem de bol sıcak su ile temizlenecektir. Üstelik kısa sürede neredeyse tüm mikrolarından da arınacaktır. Bu yöntem fırında temizleme yönteminden sonra bayanlar tarafından en sık kullanılan yöntemdir. Çok tercih ediliyor çünkü hem ısı hem bol su, sünger için daha kolay temizlik sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.