Bulaşık Süngeri ve Bezleri Ne Kadarda Bir Değiştirilmeli?

0

Ev temizliği ve hijyeni tüm kadınların en çok önem verdiği konudur. Temizliği üzerinde en çok durulan ev bölümü de tabii ki mutfaklardır.

En Çok Bakteri Mutfaklarda

Mutfaklar gün içerisinde en sık temizlenen fakat buna rağmen en çok bakteri üreyen ev bölümüdür. Öyle ki tuvaletlerden dahi çok bakteri üreyebilmektedir. Bunun başlıca sebebi sıcak ve nemli bir ortam olmasıdır. Ocak kenarları, evyeler ve aspiratörler en çok bakteri üreyen noktalarıdır mutfakların. Özellikle evyelerin etrafı ve içi bakteri üremesi için çok müsait bir ortamdır. Çünkü bakteriler nemli ortamı çok sever ve böyle ortamlarda çok hızlı bir şekilde üreyebilirler.

Alınabilecek Önlemler

  • Mutfaklarda bakteri üremesinin önüne geçilemeyebilir ancak en aza indirmek için bir dizi önlem alınabilir. Özellikle evye içi ve etrafına özen gösterilmesi mutfaktaki bakteri oranını düşürmenizde fayda sağlayacaktır.
  • Evyelerinizi fazla ıslak bırakmamaya, çok sık olarak tercih ettiğiniz deterjanlar ile temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Evye kenarlarında bulundurduğunuz mutfak bezlerini ıslak bırakmamaya çalışmalısınız. Bezleri kullandıktan sonra iyice yıkayıp uygun yerlere asarak kurumalarını sağlamalısınız. Islak kalan bezler üzerinde bakteri üremesi çok hızlı gerçekleşmektedir.
  • Ayrıca bulaşık süngerlerinizin üzerinde yağ ve yemek kalıntısı bırakmamalı, işiniz bitince bir de bulaşık süngerlerinizi yıkamalısınız. Süngeri sulu bırakmamalı mümkün olduğunca güçlü sıkarak suyunu çıkarmalısınız.

Bezler Ne Sıklıkla Değişmeli?

Temizliğe ve bezlerin kuruluğuna ne kadar dikkat edilirse edilsin bir süre sonra kullandıkça süngerler içlerinde bakteri bulundurmaya başlarlar. Ne kadar titiz temizlerseniz temizleyin kullandıkça bakterilerin süngerin iç kısımlarına kadar işlemesine engel olamayabilirsiniz. Bu durum bulaşık bezi için de geçerli olmaktadır. Aynı şekilde bulaşık bezlerinde de bakteriler bezin içlerine kadar işleyecektir. Tüm bu sebepler dolayısıyla bulaşık süngerlerini ve bezlerini en fazla 2 hafta kullanıp değiştirmeniz hem sağlığınız hem de mutfak temizliğiniz için en doğru çözüm olacaktır.

Bunu da beğeneceğinizi düşündük: Bulaşık Süngerini Bakterilerden Arındırmanın Pratik Yolu

bulasik-sungeri-dezenfekte


Paylaş.

About Author

Comments are closed.