Bulaşıklara Sinen Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

0

Balık, çoğu zaman kolay pişirilen, çok lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir yemektir. Doktorların, haftada en az bir kere yenmesini tavsiye ettiği balık, eve ve bulaşıklara sinen kokusu nedeniyle, kadınların kâbusu haline gelebilmektedir.

Balık Kokusu Bulaşıklardan Nasıl Çıkartılır?

Bu yoğun ve bekledikçe rahatsız edici hale gelen koku, en çok pişirildiği tavaya veya tepsiye geçer. Defalarca yıkandığı halde, tavadaki yanmış balık yağının kokusu, bir türlü gitmez. Tabi eğer; normal şekilde yıkanan tavayı ocağa koyup bir yemek kaşığı kadar Türk Kahvesini içinde bir süre kavurmazsanız. Kavurma işlemi sonunda, kahvenin ve tavanın biraz soğumasın bekleyerek, içindeki kahveyi sünger yardımıyla, tavanın her yerinde gezdirip, etkiyi arttırabilirsiniz. Çatal ve tabaklardaki balık kokusu ise limonla giderilebilir. İlgili: Kağıtta kokusuz hamsi tava tarifi

Balığı yemeği bittikten sonra, kullanılmış limonların kabuklarını, çatal ve tabakların sıyrılması için kullanıp sonra yıkarsanız, kokunun yok olduğunu görürsünüz. Yemekte limon kullanılmadıysa bile, bir limonu ortadan ikiye kesip, yine balık yemeğinden kullanılan çatal ve tabakların üzerinden gezdirerek, kokuyu yok edebilirsiniz. Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, tüm bulaşıkları güzelce sıyırdıktan ve sudan geçirdikten sonra makineye dizdiğiniz bulaşıkların üzerine, çok az bir yoğun kıvamlı çamaşır suyu dökebilirsiniz. Bulaşık deterjanı, çamaşır makinesi çalışmaya başladığı anda, ilk su alışta etkisini gösterecek ve su değiştirildiğinde tamamen gitmiş olacaktır, giderken kokuyu da götürecektir.

Elde Yıkanan Bulaşıklarda Balık Kokusu

Bulaşıkları, bulaşık leğenine alıp, üzerlerine bir çay bardağı kadar sirke dökmelisiniz. Üzerine, henüz yeni kaynamış suyu boşaltınız. Bu şekilde 10-15 dakika kadar bekletiniz. Sirke, tüm bulaşıklara ulaşmalıdır. Sonra bu suyu boşaltıp, bulaşıkların üzerine sıvı bulaşık deterjanı dökünüz ve yine kaynar suyu dikkatlice boşaltıp, 10 dakika kadar bekleyiniz. Elle dokunma ısısına düşen suyun içindeki bulaşıkları, her zaman yaptığınız şekilde yıkayarak durulayınız. Balık kokusundan eser kalmadığınızı göreceksiniz. İlgili: Evdeki balık kokusunu gidermenin 7 farklı yolu

Ocak üzerindeki Balık Yağı Nasıl Giderilir?

Ocakta pişirilen balığın yağı, her yere sıçrar. Bu yağdan ocağı arındırmanın, doğal bir yolu yoktur. Yağ çözücü özellikteki sprey deterjanı ocağa sıkınız ve sünger yardımıyla siliniz. Sonrasında, kâğıt havlu ile kurularsanız, hem koku kalmaz hem de daha parlak görünür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.